Najnowsza Gazeta

 

Kursy walut

    KUPNO     SPRZEDAŻ
euro EUR

4.2100 zł

4.2150 zł
usd USD

3.5750

3.5800zł
czk CZK 0.1639zł 0.1640 zł

Kurs z dnia: 15.12.2017

Repertuar kin

Zgorzelec

NovaPoza

nie jestem twoim
 

"Nie jestem twoim murzynem"

 01-10.12

 

Bogatynia

Kadr

Blade
 

"Blade Runner 2049"

08-12.12

 

 

Lubań

Wawel


 coco

"Coco"

08-13.12

 

Görlitz

Camillo


 

BRAK REPERTUARU

 

 

next
prev

Środowiskowy Dom Samopomocy

Środowiskowy Dom Samopomocy nową jednostką powiatuNiebawem rozpoczną się prace mające na celu przystosowanie budynku w Smolniku do funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy. Wyłoniono już wykonawcę. Koszt przebudowy wyniesie 450 tysięcy złotych. Miejsce dla siebie znajdzie w nim 40 osób. Placówka wyposażona zostanie również w nowy sprzęt.

 


Będzie to ośrodek wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, upośledzonych umysłowo i wykazujących inne przewlekłe zaburzenia czynności psychicznych. Dom samopomocy może mieć zasięg ponadlokalny, ale przede wszystkim obejmie wsparciem osoby zamieszkałe na terenie powiatu lubańskiego, a działalność jednostki będzie prowadzona w budynku Zespołu Placówek Resocjalizacyjnych w Smolniku. Prace, mające na celu przygotowanie pomieszczeń dla potrzeb podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy mają zakończyć się do końca listopada br.
Zakończone postępowanie przetargowe odbyło się w formule ,,Zaprojektuj i Zbuduj”. Podstawą tego postępowania było przedstawienie oferentom programu funkcjonalno-użytkowego na podstawie, którego sporządzili oni ofertę. Najkorzystniejszą z nich przestawiła firma ze Świecia.
W dużym skrócie, zadanie będzie obejmowało m. in. remont i przebudowę sal, w których będą odbywać się zajęcia, korytarza, szatni i łazienek. W ramach prac wybudowana zostanie również winda, dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych – podkreśla Walery Czarnecki, starosta lubański.
W powiatowej placówce będą mogły przebywać osoby pełnoletnie, które w wyniku upośledzonych niektórych funkcji organizmu lub zdolności adaptacyjnych wymagają pomocy do życia w środowisku rodzinnym i społecznym, w szczególności w celu zwiększenia zaradności i samodzielności życiowej.
Bez wątpienia utworzenie takiej placówki spełnia realne potrzeby i oczekiwania społeczności lokalnej na dzienną formę wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi. Uchwały w sprawie utworzenia jednostek organizacyjnych o nazwie Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Smolniku wraz z nadaniem im statutu, zostały podjęte jednogłośnie przez Radę Powiatu Lubańskiego.
- Dzięki funkcjonowaniu takiego miejsca, możliwe będzie stworzenie osobom potrzebującym pomocy, które z powodu choroby psychicznej lub upośledzenia umysłowego mają problemy w codziennym życiu – systemu wsparcia społecznego. Właśnie tu będziemy dążyli do zaspokojenia ich potrzeb edukacyjnych i społecznych ukierunkowanych na podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia – podsumowuje Walery Czarnecki.

PL

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Reklama

osiedle

osiedle