Czeska SzwajcariaWycieczkę do Czeskiej Szwajcarii grupa Bog-Tur z Bogatyni rozpoczęła od niezwykłego obiektu geologicznego Panská skála (Pańska Skała) leżącego na granicy Gór Łużyckich, Szwajcarii Czeskiej oraz Czeskiego Średniogórza.

Zapraszamy do galerii

 

 

Pańska Skała to wzgórze o wysokości 595 m n.p.m., zlokalizowane kilkaset metrów na południe od szosy Kamenický Šenov – Nový Bor. Przy szosie, w rejonie wzniesienia, urządzony jest duży parking z zapleczem socjalnym (parkowanie płatne) znajduje się tu także Punkt Informacji Turystycznej.

Nazwa formacji pochodzi z dosłownego tłumaczenia dawnej nazwy niemieckiej – Herrenhausfelsen.
Pańska Skała jest najstarszym w Czechach rezerwatem geologicznym i jednocześnie jednym z najstarszych tego typu założeń w Europie. Pierwsze formy ochrony pojawiły się w 1878. Dziś jest najczęściej odwiedzanym przez turystów utworem geologicznym w Czechach.
Bazalt z którego zbudowane jest wzniesienie powstał w trzeciorzędzie, około 30 milionów lat temu, w wyniku działalności wulkanicznej. Ocenia się, że lawa wypływała z komory wulkanicznej z głębokości większej niż 30 km. Prawdopodobnie nie dotarła do powierzchni ziemi, ale zastygła w kominie wulkanicznym. Później, w wyniku erozji i denudacji otaczających skał, został on wypreparowany w formie neku. W sztucznym odsłonięciu dawnego kamieniołomu bazaltu widać doskonale wykształcone słupy bazaltowe o średnicy około 20–25 cm i wysokości do 20 m (pionowe i pochylone).
Park Narodowy Czeska Szwajcaria położony jest w północnych Czechach w powiecie Děčín, na Wyżynie Dieczyńskiej. Rozciąga się między miejscowościami Hřensko na zachodzie a Chřibská na wschodzie, na południu graniczy z Obszarem chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce a od północy graniczy z Szwajcarią Saksońską położoną po północnej stronie granicy czesko-niemieckiej.
Park narodowy České Švýcarsko został utworzony 1 stycznia 2000 na powierzchni około 79 km² wydzielonej z Obszaru chronionego krajobrazu Łabskie Piaskowce w celu ochrony unikatowych form skalnych i rozległych obszarów o charakterystycznej krawędziowej rzeźbie terenu i naturalnych ekosystemach. Jest to jedna z najlepiej zachowanych części Wyżyny Dieczyńskiej, obejmująca najcenniejsze regiony łabskich piaskowców, (Jetřichovické stěny), oraz część Děčínských stěn, gdzie występują unikatowe, piaskowcowe, skalne miasta, które stanowią części Łabskich Piaskowców Pod względem powierzchni i wysokości stanowi teren rozczłonkowany, na którym skupionych jest wiele formacji skalnych jak: bramy, pionowe ściany, baszty, iglice, wąwozy, szczeliny, parowy, i wąskie tarasy skalne, położone na rozległej płycie o średniej wysokości 400 m n.p.m., w której doliny rzek Křinice, Kamenicy i Łaby utworzyły przełomy dzielące park na odrębne części o charakterystycznym krajobrazie dla gór płytowych.
Miejscowość Hřensko jest bramą do Parku Narodowego Czeska Szwajcaria. Już droga dojazdowa z Děčína do Hřenska zachwyca z powodu wspaniałego krajobrazu gigantycznego kanionu, skał z piaskowca i rzeki Łaby. Okoliczne skały wyrastają z kanionu setki metrów nad poziomem rzeki .
Hřensko jest punktem wyjścia dla wycieczek do Bramy Pravčickiej, największego naturalnego kamiennego mostu na naszym kontynencie - symbolu Czeskiej Szwajcarii , i do wąwozów rzeki Kamenicy, gdzie można wybrać się w rejs na łódkach z komentarzem przewoźnika.
Od turystycznego skrzyżowania o nazwie Tři prameny (Trzy Źródła) przy szlaku czerwonym, rozpoczynamy wyjście na Bramę Pravčicką. Udamy się leśnym duktem w lewo i podchodzimy pod strome skalne ściany. Nad serpentynami dochodzimy do podnóża samodzielnej formacji o nazwie Malý Pravčický kužel, będącej ulubionym celem alpinistów. Końcowy fragment szlaku prowadzi po wiszącym mostku, a następnie przez sztucznie wydrążony tunel dochodzimy do Bramy Pravčickiej i Sokolego Gniazda - wstęp płatny
Pravcicka Brama to największy skalny łuk w Europie wyjątkowy zabytek przyrody . Skalny most u podstawy ma rozpiętość 27 m, wysokość otworu wynosi 16 m, a szerokość 7-8 m, minimalna grubość mostu to 3 m, szczytowa płyta bramy leży 21 m ponad jej podstawą.
U wejścia do kompleksu biorą początek ścieżki i schody prowadzące na poszczególne tarasy widokowe, skąd możemy podziwiać samą Bramę Pravčicką i bliższe i dalsze krajobrazy Czeskiej Szwajcarii.
Do kompleksu Bramy Pravčickiej należy też letni pałacyk "Sokoli hnizdo" (Sokole Gniazdo). Został zbudowany w 1881 roku w miejscu chatki z kory dębowej, która służyła jako wyszynk. Początkowo "Sokoli hnizdo" było wykorzystywane jako nocleg dla ważnych gości tutejszego rodu Clary-Aldringen. Dzisiaj na parterze znajduje się stylowa restauracja ozdobiona oryginalnymi malowidłami a na piętrze galeria. Przy Bramie znajduje się informacja turystyczna i toalety, a także miejsca, gdzie można odpocząć.
Po obejrzeniu kompleksu i krótkim odpoczynku wrócili na główną oznaczoną drogę - szlak czerwony i idziemy dalej wzdłuż skał bogato ukształtowanym trawersem do Mezní Louki, ten zbudowany w 1892 roku fragment trasy nosi nazwę Ścieżka Gabrieli. Droga wije się prawie po płaszczyźnie, obchodzi boczne dolinki i stale przylega do formacji skalnych, od czasu do czasu pojawiają się piękne widoki. Nad nami stopniowo wyłaniają się niezwykłe formacje skalne: Velký Pravčický kužel (Duży Pravčicki Stożek), Homole cukru (Głowa cukru), Křídelní stěna (Ściana w kształcie skrzydła), itp. Wreszcie szerszą leśną drogę i zeszliśmy do Mezní Louki. W Mezni Louka korzystając z niebieskiego szlaku docieramy do wąwozu rzeki Kamenica.
Szlak poprowadzony został nad samym brzegiem rzeki specjalnie wybudowanymi ścieżkami. Po drodze mamy dwie przeprawy łódką – w tych miejscach nie ma innej możliwości przedostania się dalej, nie ma ścieżki wzdłuż rzeki.
Pierwsza łódką płyniemy ok 600 metrów- Dziki Przełom. Druga płynie ponad 1 km i mija po drodze specjalnie uruchamiany dla turystów wodospad (Czeska Niagara) - Cichy Przełom lub Wąwóz Edmunda (oba spływy oczywiście są płatne). Jeszcze tylko ok 1,5 km spaceru i jesteśmy w Hreńsku, skąd po krótkim odpoczynku odjeżdżamy autokarem do Bogatyni.Prowadzenie wycieczki: Marek Łabędź

Marek Łabędź
Fot.: Marek Łabędź

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-26

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa