Dnia 25 listopada br. obchodzony był „Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet". W tym dniu, Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Węglińcu zorganizował kampanię pn. „Biała Wstążka" mającą na celu przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet.
Działania podjęte w ramach Kampanii zaakceptowane zostały przez członków Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, ponadto do akcji przyłączyły się szkoły, świetlice środowiskowe, Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Komisariat Policji w Pieńsku.
W ramach „Białej Wstążki" w dniu 25 listopada br. przekazano mężczyzną uczestniczącym w kampanii – białą wstążeczkę – symbol solidarności z kobietami doznającymi przemocy, zorganizowano dyżur funkcjonariusza Policji, pracownika socjalnego i przedstawiciela Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w celu udzielenie informacji i wsparcia dla osób pokrzywdzonych przemocą, wydano ulotki i plakat informacyjny oraz zorganizowano wystawę prac plastycznych wykonanych przez dzieci ze świetlic środowiskowych pn. „Moja koleżanka ... jest lubiana i szanowana!". Wstążeczki wykonane zostały przez uczniów szkół z naszej gminy w związku z obchodem Międzynarodowego Dnia Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci (19 listopad ) i dniu 25 listopada również młodzi mężczyźni ze szkół przyłączyli się do Kampanii nosząc symboliczne białe wstążeczki.
Jak wynika z danych Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Węglińcu wszczęcie procedury Niebieskiej Karty (określone przepisami prawa postępowanie w przypadku przemocy domowej) zastosowano w 2012 r. w 13 przypadkach, natomiast w 2013 r. w 18 przypadkach (dane z listopada br.). W każdej z ww. sytuacji sprawcą przemocy jest mężczyzna. Zaznaczam, iż jest to statystyka przypadków ewidencjonowanych. Skala przemocy domowej na terenie gminy jest znacznie większa.
Tendencja wzrostowa postępowań w ramach Niebieskiej Karty, co obrazują dane Zespołu może oznaczać wzrost świadomości i wrażliwości społecznej w zakresie przemocy domowej. Problem przemocy przestaje być zjawiskiem marginalizowanym, a osoby pokrzywdzone decydują się na podjęcie działań zmierzających do poprawy swojej sytuacji życiowej.
Agnieszka Kaleta MGOPS Węgliniec