Posadzili drzewaW czwartek (30.03) na dziedzińcu Szkoły Podstawowej w Zawidowie uczniowie posadzili ozdobne jabłonie, które placówka wygrała w ramach konkursu pn. „Kwitnąca szkoła”. Każde z drzewek ma swojego ambasadora tj. nosi nazwisko postaci zasłużonej dla miasta.


Jak już informowaliśmy zawidowska podstawówka wzięła udział w ogólnopolskim konkursie pn. „Kwitnąca szkoła”, której organizatorem była Fundacja State of Poland. Do wygrania były jabłonie, które ozdobią i ożywią przestrzeń publiczną. 
Co trzeba było zrobić, aby otrzymać te aromatyczne drzewka? 
Wytypować postać zasłużoną dla miasta, której imię i nazwisko będzie nosiło drzewko posadzone na szkolnym dziedzińcu, stworzyć przekonujący opis i przesłać do fundacji. W rezultacie inicjatorka akcji, pani Monika Kapszewicz, przedstawiła organizatorowi 8 nazwisk.
Fundacja ogłosiła wyniki i postanowiła polskimi gatunkami jabłoni uhonorować wszystkie kandydatury. Każde z drzewek ma zatem swojego ambasadora. Należą do nich: 
• Władysław Margas, wieloletni dyrektor SP w Zawidowie, Honorowy Obywatel Miasta Zawidów,
• Irena Trojanek – Szmidtowa, zawidowska poetka i autorka tekstów piosenek. Wydała siedem tomów poetyckich. Jej utwory znalazły się w kilku antologiach, almanachach i wydaniach zbiorowych,
• Jadwiga Kozłowska – nauczycielka i animatorka kultury, Honorowa Obywatelka Miasta Zawidów,
• Józef Sontowski – burmistrz miasta trzech kadencji, zasłużony samorządowiec i Honorowy Obywatel Miasta Zawidów,
• Piotr Kosewicz – wicemistrz świata w rzucie dyskiem klasyfikacji F52, dwukrotny mistrz Europy i złoty medalista Igrzysk Paraolimpijskich z Tokio, Honorowy Obywatel Miasta Zawidów, 
• Jakub Boehme – mistyk, wizjoner, myśliciel i teozof, którego filozofia rzuciła na kolana Mickiewicza i Słowackiego, zafascynowała Hegla, Goethego, Novalisa i Izaaka Newtona. Cytował go Jan Paweł II i Czesław Miłosz,
• Bolesław Chrobry, patron Szkoły Podstawowej w Zawidowie, pierwszy król Polski,
• Symboliczne „Drzewko Ucznia”.
Ozdobne jabłonie znalazły już swoje miejsce na dziedzińcu szkolnym. Posadzili je uczniowie wspólnie nauczycielami, pracownikami placówki, byłym dyrektorem Krzysztofem Machem oraz Burmistrzem Robertem Łężnym.
(UMZ)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4000zł 4,5000zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-05-30

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa