Festiwal NyskiWiemy co jest grane! Znamy program tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego. Inauguracja jubileuszowej 20. edycji festiwalu już 23 maja w Teatrze w Zittau. Najważniejszy, filmowy event roku na naszym pograniczu potrwa do 28 maja. Festiwal będzie okazją do zobaczenia blisko stu filmów w ramach trzech konkursów i różnych cykli filmowych. Oprócz tego czekają dyskusje z twórcami, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń.

 Projekcje i spotkania odbędą się w kilku lokalizacjach na trójstyku granic, które co roku tworzą kinowy dom dla filmów i ich miłośników nad Nysą.  
Imponująco zapowiada się program filmów, które zostaną wyświetlone w Zgorzelcu. Oto, co z festiwalowych perełek będzie można zobaczyć w naszym kinie PozaNova:
25 maja 2023, CZWARTEK
• godzina 17:00 I Konkurs Filmów Dokumentalnych I BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW – Religijny syn chce nawrócić swojego ojca na chrześcijaństwo. Przedsięwzięcie niezwykle śmiałe, bo ojcem jest nie kto inny jak Andrzej Rodan – autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zadeklarowany ateista. Wspólna podróż przez Polskę przywołuje wiele wspomnień. Przede wszystkim jednak staje się okazją do dalszych sporów. Wiara jednego zostaje wystawiona na ciężką próbę przez kłótliwość drugiego. Gościnnie: Bartłomiej Żmuda – reżyser i autor scenariusza
• godzina 19:00 I Konkurs Filmów Fabularnych I GRANICE MIŁOŚCI – Aby ożywić swój nieco zbyt konwencjonalny związek, Hana i Petr opowiadają sobie swoje niewypowiedziane fantazje erotyczne i to filmują. To, co zaczyna się jako niewinna rozmowa, stopniowo przeradza się w seksualne eksperymenty ze zmieniającymi się partnerami. Jednak podczas sprawdzania, jakie granice miłości i seksu można przekroczyć bez utraty zaufania, każde z nich ma co innego na myśli. Gościnnie: Tomasz Wiński – reżyser i Tereza Nejedlá – producentka filmu.
26 maja 2023, PIĄTEK
• godzina 17:00 I FOKUS: Post Soviet Union I W ROZKWICIE – Gruzja w dzikich latach 90. Męska populacja coraz mocniej oscyluje wokół wojny, przestępczości i alkoholizmu. Każdy dzień na nowo zadaje pytanie, czy uda im się przetrwać. Z kolei w tym patriarchalnym i pełnym przemocy świecie nie ma zbyt wiele miejsca dla kobiet. To właśnie tu dorastają dwie czternastolatki, Eka i Natia. Starają się zachować lekkość i żywiołowość nawet w tych mrocznych czasach. Kochają i śmieją się. Nie wiadomo jednak, czy Eka i Natia będą jeszcze w stanie znaleźć w życiu szczęście.
• godzina 19:00 I Konkurs Filmów Dokumentalnych I PISKLAKI – Zosia z bujną wyobraźnią, wrażliwy Oskar i nieśmiała Kinga trafiają do pierwszej klasy internatu dla dzieci niewidomych i niedowidzących. W trudnych chwilach, w obliczu rozłąki z rodzicami i izolacji spowodowanej pandemią, wspierają się i starają się pomagać sobie nawzajem. W delikatnych, czarno-białych obrazach film odkrywa nieznany świat dzieci, które są zmuszone dorosnąć wcześniej niż większość ich rówieśników.
27 maja 2023, SOBOTA
• godzina 17:00 I Konkurs Filmów Fabularnych I TAMARA – Tamara, rocznik 1990, jak wielu innych młodych z pokolenia po zjednoczeniu, opuściła swoją wschodnioniemiecką ojczyznę. Kiedy raczej niechętnie przyjeżdża w urodzinowe odwiedziny, podczas spotkań zachowuje dystans, a wiele rzeczy wydaje się być wyjętych prosto z kraju, który już nie istnieje. Kiedy dzieje się coś niewyobrażalnego, rozpada się wszystko, co do tej pory zdawało się bezpieczne. Tamara musi zostać w rodzinnym domu dłużej niż planowała i zmierzyć się z tym, przed czym uciekała: własną historią i pochodzeniem.
Poza projekcjami w kinie PozaNova, waszej uwadze polecamy cykl filmowy POLSKI BLUES – cztery filmy polskich twórców dotykające tematu związków. Każdy podejmuje go w inny sposób, ale wszystkie pokazane historie są subtelne, pełne empatii, poczucia humoru i niosą przesłanie.  
CZARNA OWCA – Magda i Arek mogą pochwalić się 25 latami małżeństwa i nienaruszonym życiem rodzinnym. Pozornie wszystko w porządku. A jednak… Gdy na jaw wychodzą skrywane tajemnice władzę przejmuje totalny chaos.
MARZEC ’68 – Warszawa, 1968 r. Przypadkowe spotkanie Hani i Janka staje się początkiem wielkiej miłości, która ze względu na napięty klimat polityczny wypływa na niebezpieczne wody. Wraz z nasileniem antysemityzmu rodzice Hani tracą pracę i chcą wyemigrować, ale ona woli zostać. Konflikty nasilają się, gdy para bierze udział w protestach studenckich. Zostają pobici, aresztowani, przesłuchani i wydaleni z uczelni. #film będzie można również obejrzeć w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w piątek 26 maja o godzinie 9:00.
NA TWOIM MIEJSCU – Kaśka i Krzysiek są młodzi, atrakcyjni, mają uroczego synka i ładne mieszkanie w dobrej dzielnicy – a jednak są o krok od rozwodu. Uratowanie ich małżeństwa wydaje się być beznadziejnym przedsięwzięciem. Aż do poranka, gdy budzą się w zamienionych ze sobą ciałach.
SILENT LOVE – Po śmierci matki 35-letnia Agnieszka postanawia zaopiekować się swoim 14-letnim bratem Miłoszem. W tym celu porzuca dotychczasowe życie z partnerką Mają w Niemczech i przenosi się na konserwatywną, polską prowincję. Maja podąża za nią.
Nie zapominając o tym, że Nyski Festiwal Filmowy to przede wszystkim konkurs, zachęcamy do wzięcia udziału w ceremonii, w czasie której poznamy nagrodzone filmy. Oficjalne wręczenie statuetek Nyskich Ryb 27 maja, w sobotę o godzinie 18:00 w Kühlhaus Görlitz. W tym samym miejscu, o godzinie 20:30 koncert zespołu PUSSY RIOT.
Pełny program festiwalu dostępny jest online oraz w festiwalowej aplikacji do pobrania na telefon.
NFF 2023 PROGRAM
Po majówce program będzie również dostępny w Punkcie Informacji Turystycznej w Zgorzelcu.
Źródło: neissefilmfestiwal.pl

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4600zł 4,5900zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2023-11-29

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa