Festiwal NyskiWiemy co jest grane! Znamy program tegorocznego Nyskiego Festiwalu Filmowego. Inauguracja jubileuszowej 20. edycji festiwalu już 23 maja w Teatrze w Zittau. Najważniejszy, filmowy event roku na naszym pograniczu potrwa do 28 maja. Festiwal będzie okazją do zobaczenia blisko stu filmów w ramach trzech konkursów i różnych cykli filmowych. Oprócz tego czekają dyskusje z twórcami, wystawy, koncerty i wiele innych wydarzeń.

 Projekcje i spotkania odbędą się w kilku lokalizacjach na trójstyku granic, które co roku tworzą kinowy dom dla filmów i ich miłośników nad Nysą.  
Imponująco zapowiada się program filmów, które zostaną wyświetlone w Zgorzelcu. Oto, co z festiwalowych perełek będzie można zobaczyć w naszym kinie PozaNova:
25 maja 2023, CZWARTEK
• godzina 17:00 I Konkurs Filmów Dokumentalnych I BÓG I WOJOWNICY LUNAPARKÓW – Religijny syn chce nawrócić swojego ojca na chrześcijaństwo. Przedsięwzięcie niezwykle śmiałe, bo ojcem jest nie kto inny jak Andrzej Rodan – autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zadeklarowany ateista. Wspólna podróż przez Polskę przywołuje wiele wspomnień. Przede wszystkim jednak staje się okazją do dalszych sporów. Wiara jednego zostaje wystawiona na ciężką próbę przez kłótliwość drugiego. Gościnnie: Bartłomiej Żmuda – reżyser i autor scenariusza
• godzina 19:00 I Konkurs Filmów Fabularnych I GRANICE MIŁOŚCI – Aby ożywić swój nieco zbyt konwencjonalny związek, Hana i Petr opowiadają sobie swoje niewypowiedziane fantazje erotyczne i to filmują. To, co zaczyna się jako niewinna rozmowa, stopniowo przeradza się w seksualne eksperymenty ze zmieniającymi się partnerami. Jednak podczas sprawdzania, jakie granice miłości i seksu można przekroczyć bez utraty zaufania, każde z nich ma co innego na myśli. Gościnnie: Tomasz Wiński – reżyser i Tereza Nejedlá – producentka filmu.
26 maja 2023, PIĄTEK
• godzina 17:00 I FOKUS: Post Soviet Union I W ROZKWICIE – Gruzja w dzikich latach 90. Męska populacja coraz mocniej oscyluje wokół wojny, przestępczości i alkoholizmu. Każdy dzień na nowo zadaje pytanie, czy uda im się przetrwać. Z kolei w tym patriarchalnym i pełnym przemocy świecie nie ma zbyt wiele miejsca dla kobiet. To właśnie tu dorastają dwie czternastolatki, Eka i Natia. Starają się zachować lekkość i żywiołowość nawet w tych mrocznych czasach. Kochają i śmieją się. Nie wiadomo jednak, czy Eka i Natia będą jeszcze w stanie znaleźć w życiu szczęście.
• godzina 19:00 I Konkurs Filmów Dokumentalnych I PISKLAKI – Zosia z bujną wyobraźnią, wrażliwy Oskar i nieśmiała Kinga trafiają do pierwszej klasy internatu dla dzieci niewidomych i niedowidzących. W trudnych chwilach, w obliczu rozłąki z rodzicami i izolacji spowodowanej pandemią, wspierają się i starają się pomagać sobie nawzajem. W delikatnych, czarno-białych obrazach film odkrywa nieznany świat dzieci, które są zmuszone dorosnąć wcześniej niż większość ich rówieśników.
27 maja 2023, SOBOTA
• godzina 17:00 I Konkurs Filmów Fabularnych I TAMARA – Tamara, rocznik 1990, jak wielu innych młodych z pokolenia po zjednoczeniu, opuściła swoją wschodnioniemiecką ojczyznę. Kiedy raczej niechętnie przyjeżdża w urodzinowe odwiedziny, podczas spotkań zachowuje dystans, a wiele rzeczy wydaje się być wyjętych prosto z kraju, który już nie istnieje. Kiedy dzieje się coś niewyobrażalnego, rozpada się wszystko, co do tej pory zdawało się bezpieczne. Tamara musi zostać w rodzinnym domu dłużej niż planowała i zmierzyć się z tym, przed czym uciekała: własną historią i pochodzeniem.
Poza projekcjami w kinie PozaNova, waszej uwadze polecamy cykl filmowy POLSKI BLUES – cztery filmy polskich twórców dotykające tematu związków. Każdy podejmuje go w inny sposób, ale wszystkie pokazane historie są subtelne, pełne empatii, poczucia humoru i niosą przesłanie.  
CZARNA OWCA – Magda i Arek mogą pochwalić się 25 latami małżeństwa i nienaruszonym życiem rodzinnym. Pozornie wszystko w porządku. A jednak… Gdy na jaw wychodzą skrywane tajemnice władzę przejmuje totalny chaos.
MARZEC ’68 – Warszawa, 1968 r. Przypadkowe spotkanie Hani i Janka staje się początkiem wielkiej miłości, która ze względu na napięty klimat polityczny wypływa na niebezpieczne wody. Wraz z nasileniem antysemityzmu rodzice Hani tracą pracę i chcą wyemigrować, ale ona woli zostać. Konflikty nasilają się, gdy para bierze udział w protestach studenckich. Zostają pobici, aresztowani, przesłuchani i wydaleni z uczelni. #film będzie można również obejrzeć w Europejskim Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura w piątek 26 maja o godzinie 9:00.
NA TWOIM MIEJSCU – Kaśka i Krzysiek są młodzi, atrakcyjni, mają uroczego synka i ładne mieszkanie w dobrej dzielnicy – a jednak są o krok od rozwodu. Uratowanie ich małżeństwa wydaje się być beznadziejnym przedsięwzięciem. Aż do poranka, gdy budzą się w zamienionych ze sobą ciałach.
SILENT LOVE – Po śmierci matki 35-letnia Agnieszka postanawia zaopiekować się swoim 14-letnim bratem Miłoszem. W tym celu porzuca dotychczasowe życie z partnerką Mają w Niemczech i przenosi się na konserwatywną, polską prowincję. Maja podąża za nią.
Nie zapominając o tym, że Nyski Festiwal Filmowy to przede wszystkim konkurs, zachęcamy do wzięcia udziału w ceremonii, w czasie której poznamy nagrodzone filmy. Oficjalne wręczenie statuetek Nyskich Ryb 27 maja, w sobotę o godzinie 18:00 w Kühlhaus Görlitz. W tym samym miejscu, o godzinie 20:30 koncert zespołu PUSSY RIOT.
Pełny program festiwalu dostępny jest online oraz w festiwalowej aplikacji do pobrania na telefon.
NFF 2023 PROGRAM
Po majówce program będzie również dostępny w Punkcie Informacji Turystycznej w Zgorzelcu.
Źródło: neissefilmfestiwal.pl

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4000zł 4,5000zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-05-30

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa