EPR2023 fot Steffi WildW piątek 8 września w Europa-Mieście Görlitz-Zgorzelec odbędzie się inauguracja czwartej edycji projektu European Peace Ride 2023. Międzynarodowy przejazd kolarski nawiązuje do Wyścigu Pokoju i w trójstronnej, polsko-czesko-niemieckiej formule, wyruszy z Mostu Staromiejskiego o godzinie 11:00.


W zeszłym roku startowaliśmy z Wrocławia, teraz inauguracyjnym przejazdem podkreślamy unikalność naszego dolnośląskiego trójstyku: polski odcinek rozciąga się od granicy niemieckiej do czeskiej, wiodąc w większości po malowniczych terenach historycznych Górnych Łużyc. W peletonie jadą z nami kolarze z mijanych miejscowości – Zgorzelca, Lubania czy Kościelników oraz kolarka z Leśnej, a także dziennikarz radiowy z Wrocławia, reprezentanci Policji i oficjalna reprezentacja Polski Państwowej Straży Pożarnej. – mówi Krzysztof Dobrowolski, koordynator imprezy w Polsce.
W wydarzeniu weźmie udział około 200 kolarek i kolarzy z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, przed którymi trzy etapy tej transgranicznej kolarskiej przygody: ze Zgorzelca, przez Lubań, Leśną i przejście graniczne w Miłoszowie przejadą do Mladá Boleslav w Czechach (8 września), następnie do Pilzna (9 września), a docelowo do Chemnitz, gdzie w niedzielę 10 września zaplanowana jest impreza finałowa. Właśnie tam, ponieważ European Peace Ride stanowi jeden z głównych projektów Europejskiej Stolicy Kultury Chemnitz 2025.
Impreza w obecnym kształcie nawiązuje do legendy Międzynarodowego Wyścigu Pokoju i jego historii, łącząc nasze trzy kraje i regiony w atmosferze przyjaźni oraz wspólnego, sportowego przedsięwzięcia. Zainicjowany 70 lat temu wyścig był w okresie swej świetności największą amatorską imprezą kolarską w Europie, ze względu na skalę, poziom i standardy organizacji nazywaną Tour de France Europy Wschodniej.
European Peace Ride nawiązuje do tych tradycji, ale jest przedsięwzięciem nie tylko sportowym, ale i kulturalnym – wokół przejazdu zaplanowany jest szereg działań z udziałem twórców kultury – koncerty, odczyty literackie, nastawione na podkreślenie historii i dziedzictwa kulturowego miejscowości i regionów położonych wzdłuż trasy przejazdu. W tym roku w przedsięwzięciu czynnie udział bierze Lothar Quinkenstein – pisarz i wykładowca akademicki oraz tłumacz Olgi Tokarczuk na język niemiecki.
Na inauguracji 8 września obecni będą Premier Saksonii Michael Kretschmer, Oberbürgermeister Chemnitz Sven Schulze, Oberbürgermeister Görlitz Octavian Ursu oraz Burmistrz Zgorzelca Rafał Gronicz. O muzyczną oprawę zadba znana w regionie grupa Sax Brass Band. Wcześniej, o godzinie 9:30 pod Ratuszem na Dolnym Rynku w Görlitz odbędzie się powitanie uczestniczek i uczestników, którzy – wraz z towarzyszącą wydarzeniu delegacją przedsiębiorców – dotrą do Görlitz specjalnym pociągiem w ramach proekologicznej akcji realizowanej we współpracy z Erzgebirgsbahn, regionalnym przewoźnikiem z Saksonii.
Impreza odbywa się pod patronatem Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Konsula Generalnego Niemiec, Minister Stanu Saksonii ds. Sprawiedliwości i Demokracji, Europy i Równości oraz burmistrzów Chemnitz, Görlitz i Zgorzelca. Więcej informacji o wydarzeniu: EPR 2023
Źródło: Organizatorzy EPR 2023

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,5600zł 4,6900zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2023-09-29

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa