OGROD PAMIETAZapraszamy serdecznie w niedzielę 8 października 2023 r. o godz. 10:00 na poranek artystyczny do Atelier Kremser (Hartmannstraße 4) w Görlitz. Wspólnie z naszymi gośćmi – młodymi twórcami uczestniczącymi w programie rezydencji artystycznych W/E LAB (West/East Laboratory) – porozmawiamy w luźnej atmosferze o roli sztuki współczesnej w kształtowaniu polsko-niemieckiej kultury pamięci i o tym, jak Dolny Śląsk inspiruje młodych artystów.


Podstawą rozmowy są doświadczenia z rezydencji artystycznej w Tarczynie koło Wlenia na Dolnym Śląsku, gdzie siedmioro artystów pochodzenia polskiego, niemieckiego, ukraińskiego i francuskiego, związanych z Saksonią i Dolnym Śląskiem – Lisa Maria Baier, Theo Guicheron-Lopez, Oscar Lebeck, Patrycja Plich, Bartłomiej Puch, Viktoriia Tofan i Anastasiia Zazuliak – spędziło miesiąc badając historię i atmosferę tego miejsca i regionu. W efekcie powstały prace, które obecnie (do 8.10.2023) można oglądać na wystawie „Ziemia pamięta” w Galerii Sztuki RING w Legnicy.
Choć artyści pracowali bardzo indywidualnie i w różnych technikach, ich prace łączy wrażliwość i poszukiwanie ciągłości w regionie ukształtowanym przez historyczne zmiany i wstrząsy. Stare niemieckie domy wciąż chronią swoich – dziś polskich – mieszkańców, ogrody wciąż kwitną i owocują, ziemia karmi ludzi niezależnie od ich narodowości i języka. Szukanie tego, co łączy wczoraj i dziś, miało także wymiar praktyczny. Podczas rezydencji artyści zerwali dużo czereśni w starych zdziczałych ogrodach i zrobili z nich dżem, który potem też rozdawali mieszkańcom wsi. Polski dżem z niemieckich czereśni urósł dla nich do symbolu przezwyciężania narodowych, dzielących dyskursów – i wspólnej radości z człowieczeństwa.
Podczas poranka artystycznego przedstawimy artystki i artystów programu W/E LAB, porozmawiamy z nimi o ich pracy i motywacji do zajmowania się polsko-niemiecką historią, teraźniejszością i tożsamością na przykładzie Dolnego Śląska. W międzyczasie nasze śniadanie osłodzi dżem czereśniowy z Tarczyna.
Wydarzenie organizowane jest przez Referat ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz we współpracy z siecią partnerską W/E LAB. Niemiecko-polskie tłumaczenie symultaniczne umożliwi dobre zrozumienie rozmów.
• 8 października 2023 r. o godz. 10:00
• Atelier Kremser (Hartmannstraße 4) w Görlitz.
• wstęp wolny
Wskazówka i kolejne zaproszenie: Po matinée istnieje możliwość przejazdu autobusem do Legnicy na wystawę „Ziemia pamięta”. Tam o godz. 14:00 odbędzie się polsko-niemieckie oprowadzanie z kuratorem wystawy i artystami. Po zwiedzaniu i krótkim spacerze po mieście autobus wróci do Görlitz. Koszt udziału w wyjeździe wynosi 20 euro. Zgłoszenia (do 4.10.2023) przyjmuje Senfkorn Reisen, Brüderstraße 13 w Görlitz, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Odjazd autobusu o godz. 12:00 z przystanku dla autobusów przy Kaisertrutz (Demianiplatz).
Sieć partnerska W/E LAB: Fundacja FLOWLAND, Tarczyn | Fundacja OP ENHEIM, Wrocław | Galeria Sztuki w Legnicy | Ośrodek Kultury i Sztuki OKiS, Wrocław | Referat ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz
Projekt wspierają finansowo: Pełnomocnik Rządu Federalnego RFN ds. Kultury i Mediów | Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej | Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego
Źródło: WM

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4600zł 4,5900zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2023-11-27

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa