Zasłużony dla PowiatuSesję rady powiatu (26.10) zapoczątkowało wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Powiatu Zgorzeleckiego” dla Waldemara Bader – za całokształt działań w zakresie kultury fizycznej i sportu promujących Powiat Zgorzelecki oraz Konrada Jakubowskiego – w uznaniu dotychczasowych zasług na rzecz ochrony zdrowia.


W obecności radnych Starosta Zgorzelecki Artur Bieliński, Przewodnicząca Rady Powiatu Zgorzeleckiego Małgorzata Sokołowska oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Szymon Mikołajczyk i Wiceprzewodniczący Marian Matyjasik, przekazali odznaki oraz serdeczne gratulacje.
Waldemar Bader
Pan Waldemar Bader jest powszechnie znany w środowisku osób uprawiających sport amatorski. Karierę sportowa rozpoczął w 1965 roku jako zawodnik trzecioligowej drużyny siatkarskiej „Hutnik” Pieńsk. Grał w niej do ukończenia 55. Roku życia tj. do 1996 r. W międzyczasie prowadził sekcję żeńską piłki siatkowej w „Polamie” Pieńsk. Przez okres 20 lat pełnił funkcję prezesa sekcji strzeleckiej LOK Pieńsk. Podejmował inicjatywy sportowe propagujące aktywny tryb życia, integrujące lokalną społeczność oraz organizował dużą ilość zawodów strzeleckich na terenie powiatu zgorzeleckiego. Wiele zawodów strzeleckich odbywało się również na terenie całego kraju, gdzie zdobywając medale i prezentując postawę fair-play dbał o dobre imię regionu.  
Od 45 lat gra w Amatorskim Klubie Sportowym „Capsle”, który w tym roku obchodzi 50-lecie działalności. Wspólnie z kolegami z innych drużyn animował życie sportowe siatkarzy zaprzyjaźnionych klubów „Kielnia”, „Ricardo”, „Szpachelki”, „Hutnik” Pieńsk, klubów z Zawidowa, niemieckich klubów sportowych z okręgu Görlitz, zawodniczek i zawodników KGHM z Lubina. Cykliczne organizowane turnieje wpisały się na stałe w amatorskie życie sportowe Zgorzelca. W wielu z nich zdobył nagrody MPV, tj. Najbardziej Wartościowego Zawodnika Imprezy.
W 2006 r. został uhonorowany dyplomem gratulacyjnym ówczesnego Burmistrza Miasta Zgorzelec za zaangażowanie i trud włożony w popularyzacją oraz czynny udział w rywalizacji sportowej.
Od 2013 r. bierze udział w Mistrzostwach w Lekkiej Atletyce Masters: Polski-6 razy, Europy-1 raz i Świata – 2 razy – osiągając wiele sukcesów i zdobywając medale w rzucie oszczepem (dwukrotne złoto na Mistrzostwach Polski, 5. Miejsce na Mistrzostwach Europy oraz . i 4. Miejsce na Mistrzostwach Świata – ostatni raz w 2023 r.). Miał również sukcesy w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem zajmując miejsca w pierwszej ósemce zawodników kwalifikujących się do ścisłego finału. Zdobył łącznie 11 medali w dyscyplinach rzutowych. Trenerem Pana Waldemara Bader był kolega z boiska siatkarskiego, wieloletni przyjaciel i znany aktywista sportowy Pan Józef Marcinów.
W wieku 82 lat nadal aktywnie uprawia sport grając w siatkówkę. Wedle słów koleżanek i kolegów z boisk- jest inspiracją i przykładem dla młodszego pokolenia.
Konrad Jakubowski
Pan Konrad Jakubowski, w lutym 2006 roku, ukończył studia licencjackie w PWSZ w Jeleniej Górze uzyskując tytuł ratownika medycznego. Jeszcze przed ukończeniem studiów rozpoczął wolontariat w zgorzeleckim szpitalu, a od lutego 2006 pracuje w nim nieprzerwanie do dziś, głównie jako ratownik medyczny w zespołach wyjazdowych i zespołach transportu sanitarnego. W okresie od 2005 roku do roku 2015 był członkiem Grupy Ratownictwa PCK w Zgorzelcu, w której działał jako wolontariusz. Był także wolontariuszem w schronisku dla zwierząt w Dłużynie Górnej. W 2010 roku ukończył studia podyplomowe na kierunku Bezpieczeństwo i Higiena Pracy w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu, a w 2014 roku ukończył studia magisterskie na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi na kierunku zdrowie publiczne o specjalności medycyna ratunkowa. Nie bojąc się nowych wyzwań pracował także w oddziale psychiatrycznym, a przez kilka lat prowadził szkolenia z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy dla funkcjonariuszy Straży Granicznej w OSSG w Lubaniu. Działał także na pierwszej linii podczas zwalczania skutków epidemii Covid-19, zarówno podczas realizacji wyjazdów Zespołów Ratownictwa Medycznego, podczas transportu zarażonych pacjentów do tzw. szpitali covidowych, czy też podczas zlecanych w początkowej fazie epidemii, dyżurów na granicy państwa. Empatia i idea niesienia pomocy innym są mu bliskie nie tylko kanwie zawodowej. Od 2004 roku jest aktywnym krwiodawcą, za co został uhonorowany najwyższym odznaczeniem dla krwiodawcy – Zasłużony dla Zdrowia Narodu, które to odznaczenie odebrał w czerwcu 2023 r.
(PZ/Foto:PZ)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2100zł 4,2300zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-07-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa