kolWybierasz się w podroż pociągiem? Pamiętaj o przestrzeganiu kilu podstawowych zasad, które mogą ochronić Cię przed utratą pieniędzy, plecaka, czy telefonu. Złodzieje często wykorzystują zatłoczone przedziały, nieostrożność lub sen zmęczonych podróżnych. Wybierasz się w podróż na przykład pociągiem? Pamiętaj, że dla przestępców tłok na dworcu, przy wsiadaniu do pociągu, w przedziale to idealna okazja, aby się wzbogacić.

Przestrzegając kilku zasad możemy uchronić się od utraty bagażu, pieniędzy, czy telefonu.

1. Wybieraj połączenia dzienne

Nawet jeśli wiąże się to z dłuższą jazdą. Wyśpij się przed podróżą, by nie zasnąć w przedziale. Śpiący pasażer to idealna ofiara kieszonkowców. Musisz być świadomy, że kradzież portfela wiąże się nie tylko z utratą pieniędzy, ale również z innymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Złodziej może wykorzystać Twoje dane np. do złożenia wniosku kredytowego. On weźmie z banku dużą sumę pieniędzy, a Ty będziesz spłacać raty.

2. Wsiadając i wysiadając z wagonu zachowaj szczególną ostrożność

Tłok i ścisk to naturalne środowisko działania złodziei. Bagaż miej zawsze przy sobie. Plecaki i torebki trzymaj przed sobą, nadal nie tracąc czujności. Przestępcy często przecinają paski lub spody toreb, by cała zawartość z nich wypadła. Podczas podróży nigdy nie trzymaj dokumentów w tylnych kieszeniach spodni.

3. W przedziale bagaż umieść naprzeciwko siebie

Tak by mieć go na widoku. Ważne dokumenty, pieniądze, telefon i inne rzeczy wartościowe trzymaj przy sobie, najlepiej w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Nigdy nie zostawiaj swego bagażu bez opieki. W miarę możliwości, nawet podczas wizyty w toalecie miej bagaż podręczny ze sobą. W pociągu, podobnie jak na drodze, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.

4. Na czas podróży weź ze sobą tylko niezbędną gotówkę

Nie trzymaj jej w jednym miejscu, ale umieść w kilku kieszeniach. Nawet gdy już staniesz się celem kieszonkowca, nie stracisz wszystkich pieniędzy.

5. Jeśli podróżujesz samotnie

Staraj się wybrać przedział, w którym siedzą osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Z całą pewnością powinieneś unikać osób nietrzeźwych lub pijących alkohol. Siadaj przy oknie lub przy drzwiach z pustą kieszenią od strony współpasażera.

6. Jeśli jednak staniesz się ofiarą kradzieży

Natychmiast powiadom konduktora lub ochronę, która często patroluje pociągi. Istnieje wtedy duża szansa, że odzyskasz swoje rzeczy, zanim złodziej zdąży opuścić pociąg.

Przypominamy, że podczas podróży pociągiem, zgodnie z obowiązującymi przepisami należy zasłaniać usta i nos przy użyciu maseczki.

kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Źródło: www.nieskradzione.pl

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-20

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa