IMG 6843123Dzisiaj (15.05) przed południem została zamknięta prze pracowników DSDiK droga nr 357 z Sulikowa do Osieka do odwołania. Niektóre fragmenty tej drogi od lat są w skandalicznym stanie, nawet nie były łatane dziury. Problem polegał na ustaleniu właściciela drogi, który dokonałby napraw. Stronami sporu są Starostwo Powiatowe oraz DSDiK.

Starostwo nie chce podrzutka

Z prośbą o wyjaśnienie zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego w Zgorzelcu. Tam usłyszeliśmy, że to jeszcze niedawno była to droga 357 była wojewódzka. Przez lata Dolnośląska Służba Dróg i Kolei miała jej stan w głębokim poważaniu. Gdy na odcinku od skrzyżowania z drogą 355 do skrzyżowania z drogą nr 352 Zgorzelec – Bogatynia przypominać zaczął tor przeznaczony na wyścigi off-roadowe, pozbawiono jej kategorii drogi wojewódzkiej i zaliczono do kategorii dróg powiatowych. Starostwo nie chce tak uciążliwej, totalnie zaniedbanej przez DSDiK „darowizny”. Nie przyjmuje też argumentacji zawartej w uchwale Sejmiku Samorządowego z marca 2022 roku. W uzasadnieniu czytamy miedzy innymi, że odcinki drogi 357 „nie łączą ze sobą miast i nie mają znaczenia dla województwa”, „nie spełniają wymogów techniczno-funkcjonalnych stawianych drogom wojewódzkim oraz - zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury - w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie”. Ponadto - zdaniem Dolnośląskiego Sejmiku Samorządowego, „nie pełni istotnej funkcji komunikacyjnej w podstawowym układzie drogowym województwa”.

Pozbyli się problemu?
Argumenty zawarte w uzasadnieniu do wspomnianej uchwały dla mieszkańców Sulikowa, Zawidowa, Platerówki czy Leśnej brzmią jak szyderstwo. Od zawsze w czasach, gdy była w przyzwoitym stanie, droga ta była najszybszym, najkrótszym sposobem dotarcia do Bogatyni. Zwłaszcza mogą się nimi poczuć oburzeni ci pracownicy kopalni i elektrowni, którzy muszą dojeżdżać do pracy swoimi samochodami. Teraz, jeśli nie chcą urwać zawieszenia, muszą codziennie jeździć trasą o kilkanaście kilometrów dłuższą. Dzisiaj trzeba zapytać radnych Sejmiku Samorządowego i Dyrekcję DSDiK: jeżeli zmieniły się kryteria oceny drogi, to dlaczego nie oddano jej w zarząd starostwa po uprzednim przywróceniu właściwego stanu technicznego? Jeżeli takie zachowanie nie jest cwaniactwem, to co nim jest? Nasza redakcji wystąpiła do Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei o ustosunkowanie się do tej zapętlonej sytuacji. W odpowiedzi przeczytaliśmy, że „Powiat wspomnianą uchwałę zaskarżył, obecnie sprawa znajduje się w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia NSA droga ta ma kategorię drogi powiatowej”. Spór więc trwa, a ludzie tracą pieniądze albo na benzynę przez objazdy, albo na naprawy samochodów. Miejmy nadzieję, że to pierszy krok do rozwiązania problemu i zarazem całego sporu.
(red.)

droga 357

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-20

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa