ryba5„Tyle co nic” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego zdobywcą nagrody głównej w konkursie na najlepszy film fabularny Nyskiego Festiwalu Filmowego. W sobotni wieczór, podczas uroczystej gali w görlitzkim Kühlhaus, już po raz 21. wręczono Nyskie Ryby. Festiwalowe statuetki zaprojektowane przez Andreasa Kupfera trafiły do zwyciężczyń i zwycięzców trzech konkursów, w tym także do Maćka Hameli, reżysera podwójnie nagrodzonego dokumentu „Skąd dokąd” oraz do ulubieńców publiczności.


W konkursie filmów fabularnych jury w składzie niemiecki reżyser, dramaturg i autor scenariuszy Olaf Held, polska reżyserka i autorka scenariuszy Iwona Siekierzyńska oraz czeski kierownik festiwali, reżyser i autor Vavřinec Menšl wybrało cztery spośród dziewięciu (trzy z Niemiec, trzy z Czech i trzy z Polski) zgłoszonych do konkursu filmów, przyznając:
• filmowi „Tyle co nic” w reżyserii Grzegorza Dębowskiego nagrodę główną, „Nyską Rybę: Najlepszy Film Fabularny” o wartości 10.000 Euro, sponsorowaną przez Saksońskie Ministerstwo Nauki, Kultury i Turystyki
„Bardzo polityczne i niestety rzadko spotykane spojrzenie na ludzi w ogromnych trudnościach. Niczym w pułapce między wymaganiami z Brukseli, które często nie biorą pod uwagę lokalnych warunków, a realiami życia w wiosce, mała społeczność stoi przed widmem rozpadu… Z precyzyjną pracą kamery i montażu, film obserwuje ten społeczny podział. Pokazuje on jednak również nadzieję na lepszą przyszłość dla ludzi, którzy nas wszystkich żywią i nie powinni być nam przez to obojętni.” – uzasadniali swój werdykt jurorzy
• aktorkom Magdalenie Cieleckiej i Marcie Nieradkiewicz, odtwórczyniom głównych ról w polskim filmie fabularnym „Lęk” w reżyserii Sławomira Fabickiego nagrodę „Nyska Ryba: Najlepsza kreacja aktorska”, którą ufundowało miasto Zittau.
„ten film drogi bierze swoją niesamowitą siłę perswazji z interakcji między obiema głównymi aktorkami. Ich spotkanie w roli sióstr, którym zostało już niewiele czasu, aby przygotować się do ostatecznego pożegnania, przekonuje i porusza do głębi. Obie zostawiają sobie nawzajem przestrzeń do wypełnienia jej swoimi postaciami i obie grają rolę zarówno pierwszo- jak i drugoplanową.” – podkreślało jury
• Michalowi Lošonskiemu i Annie Nyitrai ufundowaną przez miasto Gӧrlitz nagrodę „Nyska Ryba: Najlepsza scenografia” za pracę nad czeskim filmem fabularnym „Moc” w reżyserii Mátyása Priklera
„Szary jest plan zdjęciowy filmu, w którym wszystko kręci się wokół władzy i wpływów. Idealnie pasuje to do metaforyki, a drugiej strony szare tło nie rozprasza nas i pozwala skupić się na grze aktorów. Jak u Bertolda Brechta, alienacja scenerii sprawia, że mocno koncentrujemy się na narracji i politycznej wybuchowości filmu.” – wyjaśniło swoją decyzję jury.
• Klaudiuszowi Chrostowskiemu, autorowi scenariusza i reżyserowi polskiego filmu „Ultima Thule”, nagrodę „Nyska Ryba: Najlepszy scenariusz”, którą ufundował Kraj Liberecki.
„Dzięki pominięciom i oszczędnym opowiadaniu o tym, co istotne, widzowie nie tracą wątku. Opisanie wewnętrznych uczuć i nastrojów wyłącznie za pomocą obrazów, rezygnując z dialogów, to ogromna sztuka, niestety niezmiernie rzadko spotykana w morzu filmów, które stawiają od początku kawę na ławę po dwa razy. To sprawia, że „Ultima Thule” jest filmem tak wyjątkowym.” – doceniło minimalizm filmu jury, szczególnie podkreślając rolę scenariusza
Wyróżnienie specjalne w konkursie filmów fabularnych otrzymał niemiecki film „Landshaft” w reżyserii Daniela Köttera.
„Skąd dokąd” w reżyserii Maćka Hameli z Nyską Rybą za najlepszy dokument i Nagrodą Specjalną Filmverband Sachsen
Niekwestionowanym zwycięzcą trójnarodowego konkursu w kategorii Film dokumentalny został polski film „Skąd dokąd” w reżyserii Maćka Hameli, opowiadający o pierwszych dniach inwazji rosyjskiej w Ukrainie.  Jury, w skład którego weszli: niemiecki reżyser Cem Kaya, czeska producentka i reżyserka Veronika Janatková oraz mieszkający w Polsce białoruski reżyser Andrej Kuciła uznało film Hameli za najlepszy spośród dziewięciu polskich, czeskich i niemieckich filmów zgłoszonych do konkursu i przyznało mu nagrodę „Nyska Ryba: Najlepszy dokument” o wartości 5 000 Euro, ufundowaną przez kampanię regionalną „So geht sächsisch.”
„Poprzez zbliżenia na pasażerów stłoczonych w pojeździe oraz skupienie się na ich losach oraz przeżyciach w zbrojnym konflikcie, my jako widzowie bezpośrednio doświadczamy straszliwych skutków wojny i zniszczenia. Ten film to natarczywe przypomnienie o tym, co dzieje się w każdej wojnie, oraz poruszający apel o człowieczeństwo i solidarność.” – uzasadniało jury.
Film Maćka Hameli otrzymał także tegoroczną „Nyską Rybę: Nagroda Specjalna” przyznawaną przez Filmverband Sachsen. Saksońscy filmowcy docenili polskiego reżysera za ważną próbę pokazania i zrozumienia kulturowych oraz etnicznych różnic lub podobieństw pomiędzy krajami.
„Jak nie mówić o wojnie i jednocześnie ją pokazać? Jak przebić się z ogromnymi emocjami do ludzi zmęczonych już nieustannymi wiadomościami o wojnie? Autorom filmu udało się poruszyć widzów, wywołać łzy, jednocześnie dając nadzieję, a czasem też pretekst do działania.”
Najlepszy Film Krótkometrażowy: „The Silence of 600 Million Results” w reżyserii Sophie Lahusen.
W konkursie na najlepszy film krótkometrażowy tegoroczną Nyską Rybę otrzymał niemiecki film „The Silence of 600 Million Results” w reżyserii Sophie Lahusen, opowiadający o dylematach młodej kobiety, usiłującej podjąć decyzję w sprawie ciąży. Rozterki młodej kobiety, wahającej się „donosić, czy usunąć” reżyserka ilustruje współczesnymi formami komunikacji. O przyznaniu nagrody w wysokości 1.500 Euro, ufundowanej przez Radę Studentów Hochschule Zittau/Görlitz, decydowali: niemiecki dekorator, scenograf planu zdjęciowego i rekwizytor Christoph Merg, mieszkająca w Pradze ukraińska reżyserka filmów dokumentalnych Kateryna Ruzhyna oraz polski reżyser, autor scenariuszy i montażysta Ireneusz Grzyb.
„Ten film trafnie pokazuje dzisiejsze wyobcowanie komunikacji a jednocześnie akceptuje realia, których wszyscy wspólnie doświadczamy. Otwiera nowe perspektywy w sposobach opowiadania historii i robi to bardzo stosownie.”
Wyróżnienie specjalne w konkursie filmów krótkometrażowych otrzymał czeski film „Ice Break” (Przełamać lody), którego reżyserką jest Elvira Dulskaya.
Nagrody publiczności trafiają do Niemiec i Polski
Również zdanie publiczności miało znaczenie: nagrody publiczności dla filmów pełnometrażowych z programu 21. Nyskiego Festiwalu Filmowego, sponsorowane przez Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien, powędrowały do niemieckiego filmu fabularnego „Rohbau” (Stan surowy) w reżyserii Tuny Kaptana oraz już dwukrotnie nagrodzonego dokumentu „Echoes from Borderland” w reżyserii Lary Mileny Brose.
Krótkometrażowym ulubieńcem publiczności został polski film „Na żywo” w reżyserii Mary Tamkovich, który otrzymał „Nagrodę Publiczności: Film krótkometrażowy”, ufundowaną przez miasto Zgorzelec. Bohaterkami tego krótkiego, inspirowanego prawdziwymi wydarzeniami dramatu, są dziennikarki niezależnej białoruskiej telewizji, które jako jedyne, z okna bloku, prowadzą transmisję z brutalnej pacyfikacji pokojowych protestów, do jakich doszło w Mińsku po śmiertelnym pobiciu białoruskiego opozycjonisty Romana Bondarenki. Namierzone przez milicyjny dron, muszą podjąć błyskawiczną decyzję – kontynuować relację, czy zadbać o bezpieczeństwo? Wybrać prawdę, czy wolność?
(UMZ)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-24

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa