Z turystyką za pan brat 1W Prochowicach i Legnicy (18,19.05), rozegrany został Finał Wojewódzki 50 Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Turystyczno-Krajoznawczego PTTK, w którym, w dwóch kategoriach wiekowych, współzawodniczyły trzyosobowe drużyny – zwycięzcy eliminacji powiatowych. Powiat zgorzelecki, w kategorii szkół podstawowych i ponadpodstawowych, reprezentowany był przez młodych mieszkańców naszej gminy.


W ramach turnieju rozegrane zostały konkurencje:
1. Indywidualny test wiedzy składający się z 50 pytań krajoznawczych o województwie dolnośląskim, mazowieckim oraz Polsce, 20 pytań turystycznych, 10 pytań topograficznych, 10 pytań związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, 10 pytań dotyczących udzielania pierwszej pomocy. Razem test wiedzy miał 100 pytań.
2. Drużynowy konkurs samarytanki, w którym uczestnicy musieli wykazać się praktycznymi umiejętnościami udzielenia pierwszej pomocy.
3. Turystyczne ABC, czyli praktyczny sprawdzian umiejętności przydatnych turyście, będący konkurencją zespołową, składającą się z czterech konkursów wybranych z regulaminu OMTTK. W tym roku wybrano:
a) rozpoznawanie śladów i tropów zwierząt,
b) atrakcje turystyczne Dolnego Śląska i województwa mazowieckiego,
c) rozpoznawanie roślin,
d) planowanie wycieczki.
4. Turystyczny rower, w ramach której trzech zawodników pokonywało kolarski tor przeszkód.
5. Turystyczny marsz na orientację, czyli konkurencja drużynowa, w której zawodnicy musieli pokonać w terenie trasę wyznaczoną na mapie. Tegoroczne marsze odbyły się w parku miejskim w Legnicy.
6. Ocena uprawnień i odznak turystycznych PTTK.
O końcowej klasyfikacji decydowała suma punktów zdobytych w poszczególnych konkurencjach.
Po rozegraniu wszystkich konkurencji drużyny zdobyły następujące lokaty:
w kategorii szkół podstawowych:
III miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Bogatyni, w składzie: Hubert Chlebny, Igor Grześków, Piotr Marszał. Opiekun: pani Katarzyna Krawczenko;
IV miejsce – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Bogatyni, w składzie: Zuzanna Zielewska, Aleksander Olech, Tymon Senetra. Opiekun: pani Aneta Strojanowska.
w kategorii szkół ponadpodstawowych:
III miejsce – drużyna z LO Zgorzelec, w składzie: Wiktoria Góra, Zofia Mrygoń i Tristan Temporale. Opiekun: Monika Chmielewska;
IV miejsce – drużyna MKKT Bogatynia (ZSPU i BS Jelenia Góra / LO Bogatynia / LO nr II jelenia Góra), składzie: Nadia Kadzewicz, Maja Kalinowska, Julia Tryc. Opiekun: Aneta Strojanowska.
W czasie tych dwóch intensywnych dni, wypełnionych rozwiązywaniem różnorodnych konkursowych zadań, znalazł się również czas na relaks i integrację.
relacja: Aneta Strojanowska

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2100zł 4,2300zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-07-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa