Tragiczny wypadekWczoraj na autostradzie A4 w kierunku Niemiec doszło do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Jak ustalili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu 74-letni kierujący pojazdem osobowym marki Peugeot uderzył w tył naczepy zestawu ciężarowego. Niestety w wyniku odniesionych obrażeń kierujący osobówką zmarł na miejscu. Apelujemy do wszystkich kierujących o ostrożność i zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu.


Wczoraj przed godziną 22:00 dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu został powiadomiony o zdarzeniu drogowym do którego doszło na autostradzie A4 w kierunku Niemiec. Na miejsce zostały skierowane służby ratunkowe oraz powiadomiono Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.
Jak ustalili pracujący na miejscu pod nadzorem prokuratora policjanci, 74-letni kierujący pojazdem osobowym marki Peugeot uderzył w tył naczepy zestawu ciężarowego. Niestety w wyniku poniesionych obrażeń kierujący osobówką zmarł na miejscu.
Pamiętajmy, że zachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu daje możliwość lepszej obserwacji drogi oraz czas na reakcję w przypadku wystąpienia zagrożenia.
Wszystkim kierującym przypominamy treść artykułu 19 Prawo o ruchu drogowym:
1. Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany:
1) jechać z prędkością nieutrudniającą jazdy innym kierującym;
2) hamować w sposób niepowodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia;
3) utrzymywać odstęp niezbędny do uniknięcia zderzenia w razie hamowania lub zatrzymania się poprzedzającego pojazdu.
3. Poza obszarem zabudowanym, na jezdniach dwukierunkowych o dwóch pasach ruchu, kierujący pojazdem objętym indywidualnym ograniczeniem prędkości albo pojazdem lub zespołem pojazdów o długości przekraczającej 7 m jest obowiązany utrzymywać taki odstęp od pojazdu silnikowego znajdującego się przed nim, aby inne wyprzedzające pojazdy mogły bezpiecznie wjechać w lukę utrzymywaną między tymi pojazdami. Przepisu tego nie stosuje się, jeżeli kierujący pojazdem przystępuje do wyprzedzania lub gdy wyprzedzanie jest zabronione.
3a. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.
4. Poza obszarem zabudowanym w tunelach o długości przekraczającej 500 m, kierujący pojazdem jest obowiązany utrzymywać odstęp od poprzedzającego pojazdu nie mniejszy niż:
1) 50 m - jeżeli kieruje pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t lub autobusem;
2) 80 m - jeżeli kieruje zespołem pojazdów lub pojazdem niewymienionym w pkt 1.
5. Organ zarządzający ruchem na drogach może zmniejszyć lub zwiększyć za pomocą znaków drogowych dopuszczalny odstęp, o którym mowa w ust. 4, w zależności od obowiązującej w tunelu dopuszczalnej prędkości.
kom. Agnieszka Goguł
Oficer Prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Zgorzelcu

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2100zł 4,2300zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-07-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa