Fot 1Wspólne działania dolnośląskiej i łódzkiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu (SG), zgorzeleckiej Policji oraz Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze doprowadziły do aresztowania 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa wprowadzała do obrotu papierosy i tytoń bez polskich znaków akcyzy.


• Jej działalność mogła narazić Skarb Państwa na straty ponad 7 mln zł.
Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Jeleniej Górze na terenie powiatu zgorzeleckiego i innych miejscowości na Dolnym Śląsku, służby zatrzymały 8 osób podejrzanych o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej. Grupa zajmowała się obrotem papierosami oraz tytoniem bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, SG i Policji podczas działań wykryli nielegalne papierosy różnych marek oraz tytoń. Zabezpieczyli także substancje psychotropowe prawie 1 kg metamfetaminy, tabletki ekstazy, kokainę oraz 6 kg tabletek, które zawierały pseudoefedrynę.
Służby zatrzymały mienie podejrzanych - gotówkę, pojazdy oraz inne przedmioty o wartości około 1 mln 150 tys. zł.
8 osób zatrzymanych z zarzutami
Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym 3 osoby usłyszały zarzut posiadania znacznych ilości substancji psychotropowych. Wszystkim zatrzymanym przedstawiono również zarzuty z kodeksu karnego skarbowego.
Wobec 5 podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego od 15 tys. zł do 50 tys. zł., dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.
Podejrzani to mężczyźni w wieku od 24 do 43 lat. Część z nich była w przeszłości karana za podobne przestępstwa.
Grozi im kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Podsumowanie akcji
Działalność grupy przestępczej mogła narazić Skarb Państwa na straty ponad 7 mln zł z tytułu podatku VAT i akcyzy.
W realizacji uczestniczyło kilkudziesięciu funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z dolnośląskiej i łódzkiej KAS, Placówki SG w Zgorzelcu oraz zgorzeleckiej Policji. Czynności były realizowane również na terenie Niemiec przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Dreźnie.
Agnieszka Rzeźnicka-Gniadek

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2100zł 4,2300zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-07-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa