OdnowienieKażdy kto korzysta z aplikacji mObywatel 2.0 musi pamiętać o odnowieniu swojego profilu mObywatel i ważności certyfikatu mDowodu. 14 lipca 2023 w aplikacji mObywatel 2.0 pojawił się elektroniczny pełnoprawny dokument tożsamości – mDowód.

Dzięki niemu możesz potwierdzać swoją tożsamość w Polsce za pomocą telefonu między innymi w banku, urzędzie czy u notariusza. Plastikowy dowód przyda Ci się w dwóch sytuacjach: za granicą i podczas składania wniosku o nowy dowód osobisty.
Aktualny certyfikat mDowodu gwarantuje ważność Twojego profilu mObywatel, czyli środka identyfikacji elektronicznej. Profil mObywatel zawiera Twoje dane, co pozwala instytucjom na potwierdzenie Twojej tożsamości. Ważny profil umożliwia Ci więc między innymi potwierdzanie i przekazywanie danych podczas skanowania kodu QR.
Każdy mDowód posiada certyfikat, który umożliwia korzystanie z aplikacji i służy do potwierdzania Twojej tożsamości. To właśnie za jego pomocą szyfrowane są Twoje dane osobowe. Dzięki niemu możesz także szybko i łatwo potwierdzać swoje dane w instytucjach i przekazywać je do innych osób w bezpieczny sposób. Uzyskujesz go w momencie, gdy dodasz do aplikacji pierwszy dokument. Jest on ważny przez rok. Możesz mieć tylko jeden ważny certyfikat.
Jak uzyskać nowy certyfikat w kilka sekund i przedłużyć profil mObywatel?
Od wersji 4.36.1 Ministerstwo Cyfryzacji ułatwiło sposób odnowienia certyfikatu mDowodu i profilu mObywatel. Za pomocą przycisku Uzyskaj nowy zrobisz to w kilka sekund. Znajdziesz go na ekranie głównym przy komunikacie o konieczności aktualizacji profilu. Jeżeli na ekranie nie widzisz informacji o wygasającym profilu, przejdź do zakładki Więcej, a następnie wybierz Wydane certyfikaty.
Jeśli nie widzisz możliwości aktualizacji, sprawdź w zakładce Wydane certyfikaty, do kiedy ważny jest twój aktualny certyfikat. Możliwość aktualizacji pojawi się na 14 dni przed wygaśnięciem obecnego.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2100zł 4,2300zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-07-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa