zimaCzyj jest chodnik przed domem? i kto powinien go odśnieżać..? Ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach mówi tak: "Właściciele nieruchomości muszą zapewnić utrzymanie czystości i porządku przez: „uprzątnięcie błota, śniegu, lodu i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości, przy czym za taki chodnik uznaje się wydzieloną część drogi publicznej służącą dla ruchu pieszego położoną bezpośrednio przy granicy nieruchomości".
Innymi słowy...
Chodnik, którym przemieszczają się mieszkańcy jest publiczny, ale jeśli idzie o sprzątanie to twój, drogi mieszkańcu domu jednorodzinnego. Każdy kawałek chodnika, który BEZPOŚREDNIO przylega do twojej posesji masz – zgodnie z prawem – obowiązek odśnieżać!
Musisz usunąć z niego śnieg i lód. Mało tego, masz też obowiązek usuwać je z terenu swojej posesji, bramy wjazdowej oraz strącać sople z dachu! I nie dotyczy to tylko domu, bo jeśli na twojej działce stoi garaż, budynek gospodarczy, altanka – to one też powinny być pozbawione zalegającego na dachu śniegu i zwisających sopli!
A jeśli zlekceważmy swoje obowiazki to...
Nonszalanckie potraktowanie nakazów prawa skutkuje grzywną. Postępowanie w takich sprawach toczy się bowiem według przepisów Kodeksu Postępowania w sprawach o wykroczenia.
Warto sprawdzić także, czy śnieg i lód usunięte są dokładnie, bo niestaranne ich likwidowanie nie liczy się. Jeśli bowiem ktoś (na chodniku lub na twojej posesji) na przykład złamie nogę, to ty będziesz musiał wypłacić mu odszkodowanie, rentę lub zadośćuczynienie!
Jeśli nie zrobisz tego dobrowolnie, proces gotowy! Poszkodowany musi udowodnić ci winę, ty się będziesz bronił i parę lat zleci w nerwach i niepokoju.
Na zakończenie
Uprzątnięcie śniegu z chodnika nie oznacza zepchnięcie go na ulicę! Takie "sprzątanie" marnuje pracę służb odpowiedzialnych za odśnieżanie dróg publicznych i nie rozwiązuje problemu, tylko go potęguje.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa