stal1Koszykarki zgorzeleckiego klubu Citronex UKS Basket udowadniają, że w sezonie 2020/2021 znowu będą dominować w II lidze kobiet. Dowodzą tego wyniki pierwszych dwóch meczów sezonu 2020/2021. W pierwszym spotkaniu kompletnie rozbiły rywalki z WSTK Wschowa wynikiem 116:21. W sobotę 24 października dokonały tego samego tyle, że na wyjeździe. W Brzegu nad Odrą pokonały „Stalówkę” 104:46.

Oba rywalizujące ze sobą zespoły znają się bardzo dobrze, gdyż spotykają się już trzeci rok czyli od czasu, jak UKS awansował do II ligi. Z tych potyczek zgorzelczanki zazwyczaj wychodziły zwycięsko, ale nie zawsze z tak potężną przewagą. Podopieczne trenera Nikoli Saricia, który w tym spotkaniu zastępował pierwszego trenera Piotra Pietryka, rozpoczęły mecz w swoim stylu: od agresywnej obrony, która otwierała możliwości przeprowadzenia szybkiej kontry. Dzięki takiej taktyce już w pierwszej ćwiartce wypracowały dużą przewagę (8:23). W drugiej pozwoliły rywalkom zdobyć dwa razy więcej oczek, ale też same mocniej i skutecznej zagrały w ataku. Tę odsłonę wygrały 15:38. Przerwa nie wniosła znaczących zmian w sytuacji na boisku. W trzeciej i czwartej kwarcie przyjezdne zdecydowanie dominowały z każdą minutą powiększając przewagę. Trzecią część wygrały 8:22 a ostatnią 15:21. Końcowy wynik 104:46 obiektywnie oddaje to, co się działo na boisku chociaż pozostaje niedosyt. Otóż zawodniczki Citronexu wyraźnie sobie odpuściły końcówkę meczu. Podobnie zresztą było w pierwszym w tym sezonie. Świadczyć to może o pewnej arogancji i barku szacunku do rywalek. Nie jest to pozytywne zjawisko, które może się zemścić w meczach z silniejszymi zespołami. Ciekawostką jest, iż spotkanie było transmitowane na stronie internetowej klubu Stal Brzeg. Zainteresowani mogli więc wydarzenia śledzić na żywo. Mogli zrozumieć, skąd wzięła się a tak duża różnica punktowa. Zgorzelecką drużynę w przewadze stanowi w miarę stabilny skład zawodniczek, które już kilka lat grają ze sobą. Nieznaczne ruchy kadrowe nie mają na szczęście poważniejszego wpływu na jakość gry a nawet jeżeli, to nowe dziewczyny wnoszą pozytywne wartości. Stanowią zgrany, rozumiejący się zespół w którym każdy zna swoje miejsce na parkiecie i rolę w drużynie. Dodać jeszcze należy, że przy radości ze świetnej dyspozycji naszych „Cytrynek” można odczuwać brak możliwości oglądania ich dokonań na żywo. Bez wątpienia doping kibiców mobilizowałby je do jeszcze lepszej, bardziej zaangażowanej postawy na parkiecie. Boli także, iż z powodu braku stosunkowo niedużych pieniędzy, dziewczyny nie grają w pierwszej lidze, na co zasługują.

Citronex UKS Basket: Patrycja Lipniacka 19, Justyna Tudryn 19, Joanna Pawlukiewicz 18, Wiktora Kowalczuk 15, Wiktoria Marcinów 10, Natalia Ferenc 10, Monika Paradowska (kpt) 6, Oliwia Kozubska 4, Nina Łozowska 2, Wiktoria Zienkiewicz 1.