unnamedZapadła decyzja o zwiększeniu liczby łóżek „covidowych” w lubańskim szpitalu. Jest to wynikiem zwiększonej ilości zachorowań na koronawirusa w powiecie. Pilnie poszukiwane są również osoby o umiejętnościach medycznych do obsługi chorych. Decycja zapadła urzędzie wojewódzkimi natychmiast pojawiły sie wytyczne dla starosty lubańskiego.

W tym momencie mamy 51 łóżek „covidowych” z tym, że są one podzielone na pierwszy i drugi poziom referencyjny. Pierwszy poziom referencyjny dotyczy chorych z podejrzeniem, a drugi poziom chorych z potwierdzonym Covid-19. Podział tych łóżek jest następujący: 26 łóżek na pierwszym poziomie referencyjnym i 25 łóżek na drugim poziomie z czego 6 jest OIOM-owskich z respiratorami i całym wyposażeniem. - wyjaśnia Walery Czarnecki. - W ten sposób mamy wyłączony oddział wewnętrzny - ale tam i tak lekarze są na kwarantannach - i mamy wyłączoną laryngologię – dodaje starosta.
Pozostałe oddziały jak na razie funkcjonuje chirurgia i okulistyka. Może się to zmienić z dnia na dzień, podobnie jak miało to miejsce w przypadku oddziału wewnętrznego, gdzie personel trafił na kwarantannę.
Tym bardziej, że decyzja wojewody zwiększająca ilość łóżek do 51 jest czasowa. Od 12 listopada w lubańskim szpitalu ma być ich już 86, więc mamy kolejny problem organizacyjny – mówi starosta i dodaje – być może decyzja jeszcze się zmieni, wszystko jest uzależnione od tego co będzie się działo.
Sytuacja w służbie zdrowia jest trudna największy problem nie dotyczy łóżek a lekarzy i personelu medycznego. W tej chwili w Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu z różnych przyczyn wyłączonych z pracy jest 70 osób. Część osób po prostu choruje, a część przebywa na kwarantannie.
W tej chwili największym problemem na Dolnym Śląsku jest brak personelu. Jeżeli patrzymy w przyszłość to trzeba powiedzieć, że jeżeli będzie taka tendencja absencji, będziemy mieli do czynienia z poważnym problemem braku personelu. Apelujemy do wszystkich, którzy mają umiejętności medyczne aby się zgłaszali, abyśmy mogli te osoby zweryfikować i zatrudnić przy walce z covidem. W perspektywie najbliższych trzech tygodni ta sprawa wydaje się najważniejsza. - mówił dziś podczas konferencji prasowej Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.
Osoby z umiejętnościami medycznymi, które chciałyby pomóc tu na miejscu powinny kontaktować się z prezesem NZOZ ŁCM w Lubaniu – apeluje starosta.
(red.)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5400zł 4.5800zł
usd USD 3.7400zł 3.7600zł
czk CZK 0.1750zł 0.1780zł

Kurs z dnia: 2021-05-12

Pogoda

booked.net