unnamedZapadła decyzja o zwiększeniu liczby łóżek „covidowych” w lubańskim szpitalu. Jest to wynikiem zwiększonej ilości zachorowań na koronawirusa w powiecie. Pilnie poszukiwane są również osoby o umiejętnościach medycznych do obsługi chorych. Decycja zapadła urzędzie wojewódzkimi natychmiast pojawiły sie wytyczne dla starosty lubańskiego.

W tym momencie mamy 51 łóżek „covidowych” z tym, że są one podzielone na pierwszy i drugi poziom referencyjny. Pierwszy poziom referencyjny dotyczy chorych z podejrzeniem, a drugi poziom chorych z potwierdzonym Covid-19. Podział tych łóżek jest następujący: 26 łóżek na pierwszym poziomie referencyjnym i 25 łóżek na drugim poziomie z czego 6 jest OIOM-owskich z respiratorami i całym wyposażeniem. - wyjaśnia Walery Czarnecki. - W ten sposób mamy wyłączony oddział wewnętrzny - ale tam i tak lekarze są na kwarantannach - i mamy wyłączoną laryngologię – dodaje starosta.
Pozostałe oddziały jak na razie funkcjonuje chirurgia i okulistyka. Może się to zmienić z dnia na dzień, podobnie jak miało to miejsce w przypadku oddziału wewnętrznego, gdzie personel trafił na kwarantannę.
Tym bardziej, że decyzja wojewody zwiększająca ilość łóżek do 51 jest czasowa. Od 12 listopada w lubańskim szpitalu ma być ich już 86, więc mamy kolejny problem organizacyjny – mówi starosta i dodaje – być może decyzja jeszcze się zmieni, wszystko jest uzależnione od tego co będzie się działo.
Sytuacja w służbie zdrowia jest trudna największy problem nie dotyczy łóżek a lekarzy i personelu medycznego. W tej chwili w Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu z różnych przyczyn wyłączonych z pracy jest 70 osób. Część osób po prostu choruje, a część przebywa na kwarantannie.
W tej chwili największym problemem na Dolnym Śląsku jest brak personelu. Jeżeli patrzymy w przyszłość to trzeba powiedzieć, że jeżeli będzie taka tendencja absencji, będziemy mieli do czynienia z poważnym problemem braku personelu. Apelujemy do wszystkich, którzy mają umiejętności medyczne aby się zgłaszali, abyśmy mogli te osoby zweryfikować i zatrudnić przy walce z covidem. W perspektywie najbliższych trzech tygodni ta sprawa wydaje się najważniejsza. - mówił dziś podczas konferencji prasowej Jarosław Obremski, Wojewoda Dolnośląski.
Osoby z umiejętnościami medycznymi, które chciałyby pomóc tu na miejscu powinny kontaktować się z prezesem NZOZ ŁCM w Lubaniu – apeluje starosta.
(red.)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

PLAKAT mainpage news 

"RAZ, JESZCZE RAZ"

06.11 - 10.11.2020r.

 

Lubań

Wawel

l 

"Skąd się biorą sny?"

06.11 - 12.11.2020r.

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5600zł 4.5801zł
usd USD 3.9500zł 3.9650zł
czk CZK 0.1673zł 0.1688zł

Kurs z dnia: 2020-11-26

Pogoda

booked.net