Plakat Dni Messiaena scaled15 stycznia to ważna data w historii muzyki. Dokładnie 80 lat temu, 15 stycznia 1941 roku, na obrzeżach Görlitz odbył się jeden z najbardziej wyjątkowych koncertów XX wieku. Francuski kompozytor Olivier Messiaen  (1908 – 1992) był więźniem obozu jenieckiego Stalag VIII A w Görlitz (dzisiejszy Zgorzelec). I to właśnie w tym miejscu wraz z trzema innymi muzykami, współtowarzyszami niewoli, po raz pierwszy wykonał swój „Quatuor pour la fin du temps“ (Kwartet na koniec czasu) – jedno z najważniejszych dzieł muzyki XX wieku.  


Corocznie, od 2008 roku stowarzyszenie Meetingpoint Music Messiaen dokładnie 15 stycznia organizuje koncert upamiętniający premierę z 1941 roku. Pierwszy koncert odbył się w namiocie, ustawionym w lesie, na śniegu i lodzie. Muzycy Saksońskiej Orkiestry Państwowej z Drezna do dziś wspominają, jak podczas gry z zimna drętwiały im palce, a wiatr szarpał namiotem. Tego wieczoru „Kwartet na koniec czasu“, wykonany w tym miejscu po raz pierwszy od czasu premiery, wysłuchało 400 osób z Polski, Niemiec i Czech. Przez kolejnych siedem lat koncerty nadal odbywały się w namiocie. A potem nastąpiło coś równie spektakularnego. W zaledwie jedenaście miesięcy na terenie byłego obozu jenieckiego Stalag VIII A, przy wsparciu Unii Europejskiej wybudowano nowoczesne i multimedialne miejsce pamięci i spotkań: Europejskie Centrum Pamięć, Edukacja, Kultura – Meetingpoint Music Messiaen. Od momentu otwarcia Centrum 15 stycznia 2015 roku, aż do ostatniej styczniowej edycji Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec w 2020 roku, Kwartet Messiaena zawsze wykonywany był w rocznicę jego premiery.
Jednak pandemia koronawirusa w tym roku pokrzyżowała festiwalowe plany. Międzynarodowe Dni Messiaena, których centralny punkt stanowi koncert „Kwartet na koniec czasu“ grany 15 stycznia, nie mogą odbyć się tradycyjnie w tym miesiącu. Program Dni Messiaena pn. „Lęk i nadzieja” jest już dopięty, jednak festiwal musiał zostać przełożony na wiosnę i odbędzie się w dniach 29 kwietnia – 2 maja 2021 roku. Dni Messiaena otworzy przemowa Gesine Schwan, laureatki Nagrody Mostu Europamiasta Görlitz/Zgorzelec i byłej kandydatki na stanowisko prezydenta federalnego Niemiec. Wyjątkowym punktem festiwalu będzie m.in. jazzowa adaptacja Kwartetu Messiaena w wykonaniu legendy jazzowej sceny z Drezna, Güntera Baby Sommera.
Mimo obecnych ograniczeń 80. rocznica premiery Kwartetu w Stalagu VIII A nie przejdzie bez  echa w Görlitz i Zgorzelcu. Parafia katolicka Heiliger Wenzel zaprasza 15 stycznia w godzinach 15.00-22.30 do Kościoła św. Krzyża (Heilig Kreuz Kirche) przy ul. Struvestraße 19 w Görlitz na nabożeństwo i medytację muzyczną ku pamięci Oliviera Messiaena, jego Kwartetu i 120. tys. jeńców wojennych, którzy od 1939 do 1945 roku przetrzymywani byli w obozie i przymusowo wykorzystywani do pracy w Görlitz.
Z okazji tej okrągłej rocznicy w II połowie stycznia ukaże się magazyn festiwalowy. Publikacja zostanie wydana w dwóch językach, polskim i niemieckim. Znajdą się w niej artykuły dotyczące m.in. okresu niewoli Oliviera Messiaena w obozie jenieckim w Görlitz oraz polsko-niemieckiej pracy na rzecz pamięci, opierającej się na historii Stalagu VIII A. Oprócz tego w magazynie opublikowany zostanie pełny program 5. edycji Międzynarodowych Dni Messiaena Görlitz-Zgorzelec.
Magazyn festiwalowy w wersji polskiej będzie dostępny w II połowie stycznia (dokładny termin podamy już wkrótce) w biurze Meetingpoint Music Messiaen e.V. (Demianiplatz 40, 02826 Görlitz) oraz w innych punktach w Görlitz i Zgorzelcu, o których poinformujemy na naszej stronie internetowej. Na tej samej stronie dostępna będzie także cyfrowa wersja magazynu: www.pl.messiaen-tage.eu
Źródło: Meetingpoint Music Messiaen e.V.

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5250zł 4.5350zł
usd USD 3.7300zł 3.7450zł
czk CZK 0.1715zł 0.1730zł

Kurs z dnia: 2021-01-19

Pogoda

booked.net