unnamedMinisterstwo Środowiska chce uregulować kwestie zaśmiecania lasów, nieużytków czy rowów, w których obecnie można znaleźć zalegające śmieci. Ludzie wyrzucaja róznego rodzaju odpady zagrażające środowisku a także ludzkiemu zdrowiu. Czują się bezkarni. To wkrótce ma się zmienić! Nawet 25 lat pozbawienia wolności będzie groziło za najpoważniejsze przestępstwa środowiskowe – zapowiada resort klimatu i środowiska.


- W najbliższych tygodniach zostanie opublikujemy projekt zaostrzający odpowiedzialność karną i wykroczeniową za działania przeciwko środowisku. Czas skończyć z pokutującym mitem, że to mniej istotna przestępczość, za którą grożą niewysokie kary – mówi Jacek Ozdoba, wiceminister klimatu i środowiska.
Nowe kary z śmiecenie i działania przeciwko środowisku
Rządzący chcą, aby za najpoważniejsze przestępstwa – w tym te narażające ludzi na utratę zdrowia i życia oraz nielegalną działalność transgraniczną – groziło nawet do 25 lat pozbawienia wolności. Obecnie grozi za to maksymalnie 12 lat, przy czym najczęściej kończy się na wyrokach w zawieszeniu. Zgodnie z założeniami projektu najsurowszą karę mógłby ponieść np. prezes firmy, który osobiście zdecydowałby o zrzucie rakotwórczych nieczystości do lokalnego jeziorka, w którym kąpią się ludzie. Albo ktoś, kto nielegalnie zwozi najbardziej niebezpieczne odpady do Polski, by na tym zarobić.
Ma zostać podniesiona maksymalna sankcja za śmiecenie – z 500 zł do 5000 zł. "Rozważany jest też wariant, by osobom w ten sposób zanieczyszczającym środowisko groziła dodatkowa kara – sprzątanie. Przykładowo za wyrzucenie worka z odpadami do lasu musiałyby przez określony czas zbierać śmieci porzucone przez innych. Miejmy nadzieję, że te kary poskutkują a nasze lasy będą czyste.
(red.)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5350zł 4.5400zł
usd USD 3.7250zł 3.7350zł
czk CZK 0.1715zł 0.1730zł

Kurs z dnia: 2021-01-25

Pogoda

booked.net