DSC05124aPremier Saksonii Michael Kretschmer i Marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski podpisali w poniedziałek, 29 marca 2021r., list poparcia obu regionów dla projektu Zgorzelca i Görlitz – „Neutralne klimatycznie ciepło systemowe dla całego Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”. Podpisując list poparcia dla realizacji wspólnego celu naszych miast, którym jest zapewnienie mieszkańcom Zgorzelca i Görlitz do roku 2030 dostaw ciepła neutralnego klimatycznie za akceptowalną cenę. 

Premier Saksonii i Marszałek Dolnego Śląska potwierdzają, że projekt ma duże znaczenie dla współpracy naszych regionów i jest kolejnym dobrym przykładem transgranicznej współpracy naszych miast.
List intencyjny w sprawie dostaw ciepła systemowego dla mieszkańców Zgorzelca i Gorlitz burmistrzowie Gronicz i Ursu podpisali niespełna rok temu, 9 lipca 2020r., w elektrociepłowni SWG Königshufen w Görlitz. W obecności przedstawicieli rządu Saksonii oraz szefów polskiej i niemieckiej spółki odpowiedzialnych za dostawy ciepła w obu miastach gospodarze Zgorzelca i Görlitz zadeklarowali wówczas zamiar budowy ciepłociągu Zgorzelec – Görlitz, którym ciepło wytwarzane w zgorzeleckiej ciepłowni płynęłoby do niemieckich odbiorców. Warunkiem realizacji projektu była modernizacja ZPEC tak, aby ciepło wytwarzane przez spółkę było neutralne klimatycznie, bo tylko takie kupią nasi sąsiedzi.
Już w roku 1998 miasta Görlitz i Zgorzelec proklamowały się jako Europa-Miasto celem wzmocnienia ścisłej, transgranicznej współpracy pomiędzy oboma samorządami dla obopólnej korzyści. Międzynarodowe współdziałanie we wszystkich obszarach tworzy od tamtej pory podstawę dla dalszego wspólnego rozwoju Europa-Miasta, które razem liczący ponad 87 000 mieszkańców i obejmuje obszar o pow. około 100 km2. Dzięki połączeniu swoich sieci ciepłowniczych z obu stron Nysy Europa-Miasto osiągnęłoby następny poziom: dzielenie się wspólną infrastrukturą.
Połączenie dwóch sieci ciepłowniczych nie jest całkowicie nowym pomysłem. Już w 2003 r. ukazało się opracowanie, w którym uznano i zarekomendowano takie połączenie jako dźwignię umożliwiającą efektywniejsze zarządzanie obiema sieciami. W tamtym czasie projekt nie doszedł do realizacji, ponieważ po stronie niemieckiej wykluczono wytwarzanie ciepła w oparciu o węgiel. Dziś, 17 lat później, Zgorzeleckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej musi zmodernizować swoje urządzenia i wycofać z eksploatacji 40-letnie kotły węglowe. Z niemieckiego punktu widzenia nie ma więc przeszkód w połączeniu sieci ciepłowniczych. Wręcz przeciwnie: „Chcemy dać dobry przykład i pokazać, jak europejska współpraca i ochrona środowiska mogą odnieść sukces. W tym celu opracowaliśmy wspólną koncepcję, dzięki której do roku 2030 będziemy stopniowo przestawiać wszystkie ciepłownie w Görlitz i Zgorzelcu na odnawialne źródła energii”, wyjaśnia Nadburmistrz Görlitz, Octavian Ursu.
(UMZ)
Foto: UMZ

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5400zł 4.5800zł
usd USD 3.7550zł 3.7800zł
czk CZK 0.1750zł 0.1780zł

Kurs z dnia: 2021-05-13

Pogoda

booked.net