DSC05124aPremier Saksonii Michael Kretschmer i Marszałek Dolnego Śląska Cezary Przybylski podpisali w poniedziałek, 29 marca 2021r., list poparcia obu regionów dla projektu Zgorzelca i Görlitz – „Neutralne klimatycznie ciepło systemowe dla całego Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz”. Podpisując list poparcia dla realizacji wspólnego celu naszych miast, którym jest zapewnienie mieszkańcom Zgorzelca i Görlitz do roku 2030 dostaw ciepła neutralnego klimatycznie za akceptowalną cenę. 

Premier Saksonii i Marszałek Dolnego Śląska potwierdzają, że projekt ma duże znaczenie dla współpracy naszych regionów i jest kolejnym dobrym przykładem transgranicznej współpracy naszych miast.
List intencyjny w sprawie dostaw ciepła systemowego dla mieszkańców Zgorzelca i Gorlitz burmistrzowie Gronicz i Ursu podpisali niespełna rok temu, 9 lipca 2020r., w elektrociepłowni SWG Königshufen w Görlitz. W obecności przedstawicieli rządu Saksonii oraz szefów polskiej i niemieckiej spółki odpowiedzialnych za dostawy ciepła w obu miastach gospodarze Zgorzelca i Görlitz zadeklarowali wówczas zamiar budowy ciepłociągu Zgorzelec – Görlitz, którym ciepło wytwarzane w zgorzeleckiej ciepłowni płynęłoby do niemieckich odbiorców. Warunkiem realizacji projektu była modernizacja ZPEC tak, aby ciepło wytwarzane przez spółkę było neutralne klimatycznie, bo tylko takie kupią nasi sąsiedzi.
Już w roku 1998 miasta Görlitz i Zgorzelec proklamowały się jako Europa-Miasto celem wzmocnienia ścisłej, transgranicznej współpracy pomiędzy oboma samorządami dla obopólnej korzyści. Międzynarodowe współdziałanie we wszystkich obszarach tworzy od tamtej pory podstawę dla dalszego wspólnego rozwoju Europa-Miasta, które razem liczący ponad 87 000 mieszkańców i obejmuje obszar o pow. około 100 km2. Dzięki połączeniu swoich sieci ciepłowniczych z obu stron Nysy Europa-Miasto osiągnęłoby następny poziom: dzielenie się wspólną infrastrukturą.
Połączenie dwóch sieci ciepłowniczych nie jest całkowicie nowym pomysłem. Już w 2003 r. ukazało się opracowanie, w którym uznano i zarekomendowano takie połączenie jako dźwignię umożliwiającą efektywniejsze zarządzanie obiema sieciami. W tamtym czasie projekt nie doszedł do realizacji, ponieważ po stronie niemieckiej wykluczono wytwarzanie ciepła w oparciu o węgiel. Dziś, 17 lat później, Zgorzeleckie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej musi zmodernizować swoje urządzenia i wycofać z eksploatacji 40-letnie kotły węglowe. Z niemieckiego punktu widzenia nie ma więc przeszkód w połączeniu sieci ciepłowniczych. Wręcz przeciwnie: „Chcemy dać dobry przykład i pokazać, jak europejska współpraca i ochrona środowiska mogą odnieść sukces. W tym celu opracowaliśmy wspólną koncepcję, dzięki której do roku 2030 będziemy stopniowo przestawiać wszystkie ciepłownie w Görlitz i Zgorzelcu na odnawialne źródła energii”, wyjaśnia Nadburmistrz Görlitz, Octavian Ursu.
(UMZ)
Foto: UMZ

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-25

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa