3 361687Przejęli ponad 18 kg marihuany i inne narkotyki, zlikwidowali dwie plantacje konopi oraz laboratoria produkujące metamfetaminę, nazywaną "piko", którą wprowadzano do obrotu i przemycano za granicę. Funkcjonariusze CBŚP rozbili grupę przestępczą, zajmującą się tym procederem. Zatrzymali 17 osób. Grupę rozpracowali funkcjonariusze CBŚP z Wrocławiu i Poznania, działający pod nadzorem dolnośląskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie gangu zajmowali się przemytem narkotyków z Holandii do Polski i na teren innych krajów Unii Europejskiej oraz ich sprzedażą w kraju.
Produkowali jeden z najbardziej toksycznych narkotyków
- Wszystko wskazuje na to, że członkowie gangu zajmowali się także wytwarzaniem narkotyków, tj. prowadzeniem plantacji konopi i uzyskiwaniem marihuany oraz tworzeniem laboratoriów metamfetaminy nazywanej "piko". Członkom grupy zarzuca się również popełnianie przestępstw akcyzowych, polegających na wytwarzaniu i handlu wyrobami tytoniowymi bez odprowadzania podatku VAT - informuje nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.
"Piko", czyli metamfetamina, w narkotykowym slangu określana też jako "kryształ", "meta" czy "lód", to pochodna amfetaminy o bardzo mocnym działaniu pobudzającym. To jeden z najbardziej toksycznych i wyniszczających organizm środków odurzających.
W wyniku akcji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy CBŚP na terenie Wrocławia, Legnicy, Zgorzelca oraz ich najbliższej okolicy, zatrzymano 17 osób. W trakcie działań wsparcia udzielili im mundurowi z Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego (KAS).

Zabezpieczyli narkotyki, broń i części samochodowe
- Funkcjonariusze zabezpieczyli cztery jednostki broni palnej, 87 sztuk amunicji, zlikwidowali dwie plantacje konopi, przejęli ponad 18 kg marihuany, kokainę oraz metamfetaminę. Podczas przeszukań ujawniono również tzw. próby tytoniu i papierosy bez polskich znaków akcyzy, zabezpieczono do badań telefony, tablety i części samochodowe. Zabezpieczono też pieniądze w kwocie ponad 200 tys. zł i ponad trzy tys. euro, znalezione w miejscach zamieszkania podejrzanych - wylicza rzeczniczka CBŚP.
Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Krajowej we Wrocławiu zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, przemytu znacznych ilości narkotyków oraz wprowadzania ich do obrotu na terenie Polski. Jedna osoba odpowie też za nakłanianie innej osoby do składania fałszywych zeznań w charakterze świadka, w zamian za korzyść majątkową. Trzy osoby usłyszały zarzut nielegalnego posiadania broni palnej. Decyzją sądu 10 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe, zakazy opuszczania kraju i dozory policji, połączone z zakazem kontaktu z określonymi ludźmi. Jedna z osób ma zakaz wykonywania zawodu.
- Śledztwo jest rozwojowe. Niewykluczone są kolejne zatrzymania - podkreśla Iwona Jurkiewicz.

(CBŚP)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4700zł 4.5000zł
usd USD 3.7300zł 3.7500zł
czk CZK 0.1750zł 0.1780zł

Kurs z dnia: 2021-05-14

Pogoda

booked.net