smsW ostatnim czasie wielu abonentów sieci komórkowych otrzymuje tajemnicze sms-y informujących, że przesyłka, którą rzekomo zamówiliśmy została zatrzymana przez służby celne. Aby ją uwolnić, trzeba przez wskazaną stronę internetową uiścić niedużą kwotę. Drugie, identyczne zagrożenie stwarza sms, który mówi iż należy oczekiwaną przesyłkę przekierować. W tym przypadku też grozi nam utrata wszystkich pieniędzy z konta. Uważajcie: sms-y wysyłają nam oszuści. Obostrzenia wynikające z pandemii koronawirusa powodują, że sklepy wiele stacjonarnych sklepów jest zamkniętych. W tej sytuacji zwiększyło się zainteresowanie sprzedażą wysyłkową. Okazji do nielegalnego obłowienia się nie przepuszczają przestępcy. Wysyłają smsy, w których informują o konieczności dopłaty drobnej kwoty za dostawę zamówionego towaru bądź o wygenerowaniu kodu odbioru do paczkomatu.

Pomimo, iż wiadomości wyglądają autentycznie, musimy zachować szczególną ostrożność i nie otwierać przesyłanych linków. Trudno na razie powiedzieć jaką zasadą posługują się wybierając adresatów tych sms-ów: na ślepo wybierają abonentów czy też wykradają dane osobowe ze sklepów prowadzących działalność wysyłkową.
Otrzymując sms, w którym jest umieszczony link do zapłacenia drobnej dodatkowej opłaty za dostawę zamówionego towaru należy pamiętać, aby przede wszystkim go nie otwierać. Gdy otworzymy taki link i przez niego zapłacimy żądaną kwotę możemy być pewni, że z naszego konta znikną pieniądze. Przestępcy w ten sposób poznają nasze hasła, za pomocą których logujemy się do banku. Pamiętajmy więc, że każdy dostawca przed wysłaniem towaru zna koszty jakie musi ponieść w związku z dostarczeniem towaru i nie wysyła linków do klientów, w których żąda dopłaty.
(GRE)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4700zł 4.5000zł
usd USD 3.7300zł 3.7500zł
czk CZK 0.1750zł 0.1780zł

Kurs z dnia: 2021-05-14

Pogoda

booked.net