437 97845Wybierasz się na wakacje pociągiem? Pamiętaj o przestrzeganiu kilu podstawowych zasad, które mogą ochronić Cię przed utratą pieniędzy, plecaka, czy telefonu. Złodzieje często wykorzystują zatłoczone przedziały, nieostrożność lub sen zmęczonych podróżnych. Wakacje to czas podróży między innymi pociągami. Dla przestępców tłok na dworcu, przy wsiadaniu do pociągu, w przedziale to idealna okazja, aby się wzbogacić.

Przestrzegając kilku zasad możemy uchronić się od utraty bagażu, pieniędzy, czy telefonu.
1. Wybieraj połączenia dzienne
Nawet jeśli wiąże się to z dłuższą jazdą. Wyśpij się przed podróżą, by nie zasnąć w przedziale. Śpiący pasażer to idealna ofiara kieszonkowców. Musisz być świadomy, że kradzież portfela wiąże się nie tylko z utratą pieniędzy, ale również z innymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Złodziej może wykorzystać Twoje dane np. do złożenia wniosku kredytowego. On weźmie z banku dużą sumę pieniędzy, a Ty będziesz spłacać raty.
2. Wsiadając i wysiadając z wagonu zachowaj szczególną ostrożność
Tłok i ścisk to naturalne środowisko działania złodziei. Bagaż miej zawsze przy sobie. Plecaki i torebki trzymaj przed sobą, nadal nie tracąc czujności. Przestępcy często przecinają paski lub spody toreb, by cała zawartość z nich wypadła. Podczas podróży nigdy nie trzymaj dokumentów w tylnych kieszeniach spodni.
3. W przedziale bagaż umieść naprzeciwko siebie
Tak by mieć go na widoku. Ważne dokumenty, pieniądze, telefon i inne rzeczy wartościowe trzymaj przy sobie, najlepiej w wewnętrznych kieszeniach ubrania. Nigdy nie zostawiaj swego bagażu bez opieki. W miarę możliwości, nawet podczas wizyty w toalecie miej bagaż podręczny ze sobą. W pociągu, podobnie jak na drodze, obowiązuje zasada ograniczonego zaufania.
4. Na czas podróży weź ze sobą tylko niezbędną gotówkę
Nie trzymaj jej w jednym miejscu, ale umieść w kilku kieszeniach. Nawet gdy już staniesz się celem kieszonkowca, nie stracisz wszystkich pieniędzy.
5. Jeśli podróżujesz samotnie
Staraj się wybrać przedział, w którym siedzą osoby starsze lub rodziny z dziećmi. Z całą pewnością powinieneś unikać osób nietrzeźwych lub pijących alkohol. Siadaj przy oknie lub przy drzwiach z pustą kieszenią od strony współpasażera.
6. Jeśli jednak staniesz się ofiarą kradzieży
Natychmiast powiadom konduktora lub ochronę, która często patroluje pociągi. Istnieje wtedy duża szansa, że odzyskasz swoje rzeczy, zanim złodziej zdąży opuścić pociąg.
Przypominamy, że podczas podróży pociągiem, zgodnie z obowiązującymi przepisami należy zasłaniać usta i nos przy użyciu maseczki.
kom. Agnieszka Gogul
Źródło: www.nieskradzione.pl

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5100zł 4.6650zł
usd USD 3.8600zł 3.8900zł
czk CZK 0.1755zł 0.1782zł

Kurs z dnia: 2021-10-19

Pogoda

booked.net