sarsRząd Saksonii przyjął 19 października 2021 nowe rozporządzenie o ochronie przed koronawirusem, które wejdzie w życie 21 października 2021 r. i będzie obowiązywać do 17 listopada 2021 włącznie. Stopień ostrzegawczy i stopień przeciążenia będą nadal powiązane z liczbą zajętych łóżek szpitalnych i 7-dniowym wskaźnikiem hospitalizacji pacjentów covidowych.

Nastąpi jednak zmiana warunków osiągnięcia stopnia ostrzegawczego i stopnia przeciążenia. Wystarczy, jeśli zostaną osiągnięte wartości graniczne przyjęte dla danego stopnia. W przypadku stopnia ostrzegawczego jest to 615 pacjentów covidowych na oddziałach zwykłych lub 180 pacjentów covidowych na oddziałach intensywnej opieki medycznej, w przypadku stopnia przeciążenia – 1300 pacjentów covidowych na oddziałach zwykłych lub 420 pacjentów covidowych na oddziałach intensywnej opieki medycznej
Wyjątki dla jarmarków świątecznych i parad górniczych
Jarmarki świąteczne i podobne wydarzenia związane z tradycjami regionu z udziałem ponad 1000 osób jednocześnie mogą odbyć się w tym roku. Wydziały zdrowia mogą dopuścić wyjątki od zbierania danych kontaktowych, zasady 3G (zaszczepienie, status ozdrowieńca, negatywny test) i obowiązku noszenia maseczek ochronnych przed osiągnięciem stopnia ostrzegawczego w ramach zatwierdzonych koncepcji higenicznych. Wydarzenia te będą mogły być organizowane również w przypadku osiągnięcia stopnia ostrzegawczego lub przeciążenia. Jeśli teren imprezy zostanie podzielony na strefy spacerowe i strefy rekreacji, można będzie zrezygnować z danych kontaktowych, zasady 3G i obowiązku noszenia maseczek w strefach spacerowych. W strefach rekreacji te trzy ograniczenia będą zniesione, jeśli będzie w nich przebywać mniej niż 1000 osób jednocześnie. W przeciwnym razie organizatorzy będą zobowiązani do zbierania danych kontaktowych, stosowania zasady 3G i obowiązywać będą maseczki ochronne.
Zmiana w opcji modelu 2G (osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy)
Jeśli organizator zdecyduje się – niezależnie od tego, czy liczba przebywających jednocześnie osób będzie mniejsza lub większa niż 1000 – na opcję modelu 2G, zniesione zostanie dotychczasowe ograniczenie liczby odwiedzających do 5 tys. osób i obowiązek zbierania danych kontaktowych. Ponadto w takim wydarzeniu będą mogły uczestniczyć osoby niezaszczepione, które nie przekroczyły 16 roku życia lub dla których nie ma oficjalnego zalecenia zaszczepienia się. Wstęp dla tych osób będzie możliwy z negatywnym testem lub zaświadczeniem lekarskim.
Zmiany w szkołach i przedszkolach
Rząd Saksonii zmienił również zapisy dot. ochrony przed koronawirusem dla szkół i przedszkoli. Nowością w nim jest zapis, że od 8 listopada we wszystkich klasach nie będzie obowiązku noszenia maseczek przez uczniów i nauczycieli na lekcjach. „Prawie żadna inna grupa ludności nie musi tak długo nosić maseczek jak uczniowie szkół ponadpodstawowych. Nie możemy wymagać od dzieci i uczniów więcej niż od dorosłych. Pozostajemy przy obowiązku testowania jako ochronie przed infekcjami. Dzięki temu będziemy mieli dobry obraz sytuacji infekcyjnej w szkołach i będziemy odpowiednio do niej mogli reagowaći” – mówi sakosński minister oświaty Piwarz.
Gdy wskaźnik zachorowań osiągnie wartość 35, noszenie maseczek będzie obowiązkowe w budynku szkolnym, nie będzie obowiązkowe, a jedynie zalecane w klasie w ławce i na lekcjach od 8 listopada. Maseczki na lekcjach będą obowiązkowe w momencie osiągnięcia stopnia ostrzegawczego określonego w saksońskim rozporządzeniu o ochronie przed koronawirusem.
Aby zapewnić naukę w szkołach po feriach jesiennych, przez pierwsze dwa tygodnie listopada będą obowiązywały specjalne środki ochronne. W pierwszym tygodniu listopada w szkołach ponadpodstawowych uczniowie i nauczyciele będą mieli obowiązek noszenia maseczek. Ponadto od 1 do 14 listopada obowiązkowe będą testy trzy razy w tygodniu. Osoby w pełni zaszczepione i ozdrowieńcy będą z nich zwoleni. Po tym dwutygodniowym okresie testy w szkołach będą wykonywane dwa razy tygodniu, jeśli 7-dniowy wskaźnik zachorowań w powiecie lub mieście na prawach powiatu przekroczy 10. Poniżej tej wartości testy będą wykonywane raz w tygodniu. Pozwoli to na kontrolowanie sytuacji w szkołach i podejmowanie decyzji o nauce hybrydowej lub czasowym zamykaniu pojedynczych szkół w przypadku lokalnych ognisk infekcji. Stacjonarna nauka szkolna w całej Saksonii będzie ograniczana w przypadku osiągnięcia stopnia przeciążenia w saksońskich szpitalach. Dopiero w takim przypadku przedszkola, szkoły podstawowe i szkoły specjalne przejdą w tryb ograniczonego nauczania w stałych grupach lub klasach ze stałym personelem i w wyznaczonych pomieszczeniach. Dla pozostałych uczniów nauka będzie się odbywać w trybie hybrydowym. W zarządzeniu nie przewiduje się zamykania szkół w na terenie całej Saksonii.
Źródło: Urząd Miasta Görlitz

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5650zł 4.5850zł
usd USD 4,0700zł 4,1000zł
usd CHF 4,4000zł 4,4200zł
usd GBP 5,4900zł 5,5100zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-01-28

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa