Wystawa KarkonoszeObrazy, grafiki, rysunki, rzeźby, fotografie z blisko 150 dziełami sztuki ponad 60 artystów obejrzeć można w ramach wystawy „Karkonoska Inspiracja“ w Śląskim Muzeum w Görlitz. Wystawa kładzie nacisk na prace artystów i artystek związanych z górskim regionem w latach 1900–1945. Niektórzy z nich wraz z założonym w 1922 roku Stowarzyszeniem Artystów św. Łukasza stworzyli w Szklarskiej Porębie serce kolonii malarskiej, której dorobek pozostaje żywy w regionie do dziś.

Prezentowane są dzieła sztuki, których inspiracją był dziki i romantyczny krajobraz Karkonoszy. Odkrywanie Karkonoszy przez artystów rozpoczęło się pod koniec XVIII wieku, kiedy to w efekcie „odkrycia” Alp rozwinęło się duże zainteresowanie regionami górskimi.
 
Rysunki, obrazy i fotografie przyniosły od tamtej pory szeroką sławę owianym legendami Karkonoszom. Region ten wkrótce stał się celem romantycznych wędrówek. Również późniejsi uczestnicy plenerów w różnorodny sposób czerpali inspirację z karkonoskiej przyrody. Około 1900 roku alternatywnego życia w bliskości z naturą i z dala od rozwijających się dużych miast szukały tu osoby o poglądach nurtu „reformy życia” [z niem. Lebensreform]. Wskutek tego popularna miejscowość turystyczna, Szklarska Poręba, stała się centralną kolonią artystyczną, której sława sięgała poza granice regionu. Przyrodników, pisarzy-podróżników i artystów przyciągały także Sudety, sprawiające wrażenie alpejskich pasm górskich.
 
Wystawę oglądać można do końca lutego 2022 roku. Towarzyszy jej bogato ilustrowany, dwujęzyczny katalog w języku niemieckim i polskim.
Wystawa Muzeum Śląskiego w Görlitz organizowana jest w ramach projektu INTERREG z Karkonoskim Parkiem Narodowym „Śląsk – wspólne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe” przy wsparciu ze środków programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
 
Fot. Śląskie Muzeum w Görlitz
Muzeum Śląskie w Görlitz
Zostało otwarte w 2006 roku i prezentuje dzieje i kulturę Śląska, zarówno w kontekście tradycji niemieckich, jak i europejskich wpływów kulturowych. Blisko 1000 eksponatów opowiada o zmiennych losach regionu i jego mieszkańców od średniowiecza do końca II wojny światowej. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. dzieła sztuki i pamiątki historyczne, malarstwo na szkle, ceramika i porcelana, pamiątki ucieczki i wypędzenia czy też bogata kolekcja zdjęć.  
Katarzyna Wilk-Sosnowska

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,6500zł 4,6560zł
usd USD 4,5600zł 4,5900zł
usd CHF 4,6600zł 4,6800zł
usd GBP 5,4000zł 5,4300zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-08-08

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa