minaPodczas prac leśnych na trenie powiatu lwóweckiego robotnicy natknęli się na niemiecką minę przeciwpancerną typu T.Mi.42. Od nieszczęścia było o krok. Żołnierze z Patrolu Saperskiego w Bolesławcu, którzy zostali wezwani na miejsce przyznali, że niewiele brakowało by doszło do tragedii. W okolicy była bowiem prowadzona ścinka drzew z wykorzystaniem ciężkiego sprzętu. Zły stan zapalnika miny, która w ziemi przeleżała około osiemdziesiąt lat, uniemożliwił jej podjęcie. Dlatego podjęto decyzję o jej unieszkodliwieniu w miejscu znalezienia. - W naszym rejonie odpowiedników takich min jest niewiele, ale od czasu do czasu i takie okazy są odnajdywane - przyznają wojskowi z Bolesławca.


Saperzy przypominają, że różnego rodzaju pocisków, niewybuchów w naszych lasach i na polach, mimo upływu lat nadal jest bardzo dużo, a każdy taki przedmiot to śmiertelne zagrożenie.
- Należy mieć świadomość, że materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe - tłumaczy Patrol Saperski.
W przypadku znalezienia takich rzeczy w żadnym wypadku nie należy ich dotykać, należy natomiast zabezpieczyć miejsce przed dostępem osób postronnych, oznakować i niezwłocznie powiadomić policję.
Źródło: Patrol Saperski Bolesławiec

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.515zł 4.5300zł
usd USD 3,9600zł 3.9800zł
usd CHF 4,320zł 4,3450zł
usd GBP 5,4000zł 5,4200zł
czk CZK 0.1825zł 0.1845zł

Kurs z dnia: 2022-01-18

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa