7 2034441234W październiku Prokuratura Krajowa w Katowicach skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko trzem cudzoziemcom oskarżonym o przynależność do zorganizowanej grupy zajmującej się organizowaniem nielegalnego przekraczania granicy. Jest to efekt wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Straży Granicznej ze Zgorzelca oraz Śląskiego Oddziału SG.


W ramach wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu oraz funkcjonariuszy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej już 7 maja b.r. Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Opolu akt oskarżenia przeciwko 30-letniemu obywatelowi Republiki Słowacji oskarżonemu o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się organizowaniem cudzoziemcom przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom. Słowaka zatrzymali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zgorzelcu w trakcie, gdy usiłował przekroczyć granicę z Polski do Niemiec. W pojeździe, którego był kierowcą ukrytych było 15 obywateli Syrii. Jak ustalono w trakcie postepowania, mężczyzna działał w zorganizowanej grupie przestępczej na zlecenie obywateli krajów bliskiego wschodu przebywających na terenie Austrii. Wszystkie zatrzymane osoby działały w ramach zorganizowanej grupy przestępczej trudniącej się organizowaniem nielegalnego przewozu cudzoziemców do krajów Europy Zachodniej.
W lipcu ubiegłego roku na autostradzie A4 funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 10 cudzoziemców znajdujących się w przestrzeni ładunkowej samochodu osobowego typu bus. W wyniku prowadzenia intensywnych czynności służbowych, w niedługim czasie zatrzymano kierowcę, który oddalił się z miejsca zdarzenia. Okazał się nim 25 - letni obywatel Ukrainy. Wobec Ukraińca zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W toku prowadzonego śledztwa funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili dane osób odpowiedzialnych za zorganizowanie, jak również przewóz migrantów z terenu województwa śląskiego na terytorium Republiki Federalnej Niemiec oraz ze Słowacji przez Czechy do granicy z Niemcami. Okazało się, że byli to obywatele Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej, którzy korzystali z ochrony międzynarodowej na terytorium naszego kraju. Ich zatrzymanie możliwe było dzięki współpracy funkcjonariuszy Nadodrzańskiego, Śląskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej. Dodatkowo Czeczeni zostali oskarżeni o stosowanie gróźb karalnych w celu wywarcia wpływu na podejrzanego.
(NOSG)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,6500zł 4,6560zł
usd USD 4,5600zł 4,5900zł
usd CHF 4,6600zł 4,6800zł
usd GBP 5,4000zł 5,4300zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-08-08

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa