4 52 2021 Storche auf ReisenHans i Bert wykluły się w tym roku w Zoo Görlitz-Zgorzelec wraz z dwoma innymi. Ich rodzice trafili kiedyś do görlitzkiego zoo przez Klinikę dla Dzikich i Rannych Zwierząt, i w wyniku urazów po wypadku nie mogą już latać. Młode bociany wyklute w zoo, wypuszczane są na wolność w rezerwacie biosfery na północ od Görlitz, późnym latem, jak wystarczająco wyćwiczą mięśnie lotne.

Aby monitorować sukces reintrodukcji, Hans i Bert zostali wyposażeni w nadajnik GPS, który noszą jak mały plecak. Nadajnik zasilany jest przez miniaturowy panel słoneczny, a umieszczona w urządzeniu karta SIM, umożliwia przesyłanie informacji o współrzędnych lokalizacji SMS-em.
„W ten sposób udało nam się ustalić, iż oba bociany po wypuszczeniu na wolność pod koniec lipca, początkowo przez kilka dni przebywały w pobliżu rezerwatu biosfery i stopniowo coraz śmielej eksplorowały swoje siedlisko. Dwa tygodnie później zaczęły odlatywać na dalsze odległości w kierunku południowo-wschodnim” – relacjonuje konserwator gatunków w Zoo Görlitz dr Viktoria Michel.
Bert leciał konsekwentnie do celu nad Ukrainą, wzdłuż Morza Czarnego, nad Istambułem, do Syrii, Libanu i Izraela, przez Egipt do Sudanu, pokonując dystans 6 940 km. Transmisja danych Hansa została przerwana w Polsce, przy granicy z Niemcami. Jego plecak z nadajnikiem został znaleziony z odciętymi paskami, dlatego można wnioskować, iż stało się to w wyniku ingerencji człowieka. Według wieloletnich badań, większości bocianów nie udaje się przeżyć w drodze do ich zimowych kwater. W podróży tej czai się wiele niebezpieczeństw, takich jak rozległe obszary pustynne, linie energetyczne, toksyczne nawozy oraz polowania ludzi i drapieżników.
„Tym bardziej cieszy nas fakt, iż Bert tak doskonale poradził sobie z trudem podróży. Mamy także nadzieję, że pozostałe dziesięć bocianów wypuszczonych przez görlitzkie zoo w 2021 roku, również dotrze do swoich zimowych kwater” – dodaje Viktoria Michel.
Źródło: Naturschutz-Tierpark Görlitz e. V.

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.550zł 4.5250zł
usd USD 3,9700zł 4,0000zł
usd CHF 4,3400zł 4,3600zł
usd GBP 5,3900zł 5,4200zł
czk CZK 0.1825zł 0.1855zł

Kurs z dnia: 2022-01-21

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa