DSC 9535W dniach 9 – 10 września 2023 r. już po raz dwudziesty piąty zorganizowano imprezę plenerową „Święto Grzybów” w Węglińcu, której najważniejszym celem jest promocja walorów krajobrazowo-przyrodniczych gminy Węgliniec i otaczających ją Borów Dolnośląskich. To także popularyzacja aktywnego trybu życia, a także podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji grzybobrania. Ta piękna impreza ściąga grzybiarzy z całej Polski i z za granicy.

Zapraszamy do Galerii!

W sobotę, 9 września o godzinie 13.30 przy pięknej pogodzie, ruszył kolorowy korowód „Parada Grzybowa”, pełna energii i radości.

W paradzie oprócz gospodarza wydarzenia, burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec Mariusza Wieczorka i mieszkańców gminy, regionu i kraju, udział wzięli m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki wiceminister Marzena Machałek, władze samorządowe z terenu powiatu zgorzeleckiego na czele ze starostą zgorzeleckim Arturem Bieliński, zastępca burmistrza Horky Justyna Gisela Farbrowsky. W paradzie i uroczystości oficjalnego otwarcia imprezy wzięły również udział placówki oświatowe i jednostki organizacyjne gminy, przedstawiciele poszczególnych sołectw, leśnicy oraz miłośnicy motocykli, zastęp straży pożarnej i rowerzyści. Do paradnego marszu przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów.

Po „Paradzie Grzybowej”, oficjalnego otwarcia imprezy dokonał burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek wraz z wiceminister Marzeną Machałek.

Rozpoczęło się dwudniowe świętowanie, w programie którego przewidziano występy na scenie zespołów tanecznych i koncerty zespołów muzycznych, wystawę grzybów, rywalizację w konkursach i zawodach sportowych, prezentacje kulinarne sołectw, wielkie gotowanie z Burmistrzem oraz 25. Mistrzostwa Europy w zbieraniu Grzybów.

W niedzielny poranek 10 września o godzinie 7.00, na starcie zawodów stanęło 75 osób, które zostały przewiezione busami do różnych miejsc w pobliskich lasach w poszukiwaniu grzybów. Nie wszyscy trafili dobre miejsca. Tak nie powinno być!

Zasady zawodów były proste – zwycięzcą miał zostać ten, kto przyniesie najwięcej i najlepszej jakości grzybów. Zawodnicy zbierali grzyby zdrowe z następujących gatunków: borowik szlachetny, koźlarz, podgrzybek, maślak, pieprznik jadalny, mleczaj rydz. Ocenie podlegały tylko grzyby zdrowe i całe.

Po około 5 godzinach intensywnych poszukiwań i pokonaniu wielu kilometrów zawodnicy powrócili na miejsce startu z zebranymi grzybami. Łącznie przynieśli 143 kg różnych gatunków grzybów (po weryfikacji) – zeszło roczny rekord mistrzostw 306 kg grzybów nie został pobity, pomimo prawie dwukrotnie większej ilości „zbieraczy grzybów”.

Na podium 25. Mistrzostw Europy w zbieraniu Grzybów w Węglińcu stanęli:

I miejsce Rafał Różycki z m. Bytom – 9,70 kg grzybów;
II miejsce Maciej Szewców z m. Bytom – 8,70 kg;
III miejsce Paweł Głowacki z m. Wrocław – 8,29 kg.

Komisja dodatkowo wyróżniła i przyznała Grand Prix najlepszego zbieracza grzybów gminy Węgliniec Marcinowi Galla z Węglińca, który zebrał 6,20 kg grzybów.

 

Poniżej fotorelacja z wydarzenia - 25. Święta Grzybów
w Węglińcu.

Andrzej Powidzki/ Foto: Andrzej Powidzki
Węgliniec, 11.09.2023 r.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2100zł 4,2300zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-07-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa