W dniach 9 – 10 września 2023 r. już po raz dwudziesty piąty zorganizowano imprezę plenerową „Święto Grzybów” w Węglińcu, której najważniejszym celem jest promocja walorów krajobrazowo-przyrodniczych gminy Węgliniec i otaczających ją Borów Dolnośląskich. To także popularyzacja aktywnego trybu życia, a także podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji grzybobrania. Ta piękna impreza ściąga grzybiarzy z całej Polski i z za granicy.
W sobotę, 9 września o godzinie 13.30 przy pięknej pogodzie, ruszył kolorowy korowód „Parada Grzybowa”, pełna energii i radości.
W paradzie oprócz gospodarza wydarzenia, burmistrza Gminy i Miasta Węgliniec Mariusza Wieczorka i mieszkańców gminy, regionu i kraju, udział wzięli m.in.: sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki wiceminister Marzena Machałek, władze samorządowe z terenu powiatu zgorzeleckiego na czele ze starostą zgorzeleckim Arturem Bieliński, zastępca burmistrza Horky Justyna Gisela Farbrowsky. W paradzie i uroczystości oficjalnego otwarcia imprezy wzięły również udział placówki oświatowe i jednostki organizacyjne gminy, przedstawiciele poszczególnych sołectw, leśnicy oraz miłośnicy motocykli, zastęp straży pożarnej i rowerzyści. Do paradnego marszu przygrywała Orkiestra Reprezentacyjna PGE GiEK S.A. Oddział Elektrownia Turów.
Po „Paradzie Grzybowej”, oficjalnego otwarcia imprezy dokonał burmistrz Gminy i Miasta Węgliniec Mariusz Wieczorek wraz z wiceminister Marzeną Machałek.
Rozpoczęło się dwudniowe świętowanie, w programie którego przewidziano występy na scenie zespołów tanecznych i koncerty zespołów muzycznych, wystawę grzybów, rywalizację w konkursach i zawodach sportowych, prezentacje kulinarne sołectw, wielkie gotowanie z Burmistrzem oraz 25. Mistrzostwa Europy w zbieraniu Grzybów.
W niedzielny poranek 10 września o godzinie 7.00, na starcie zawodów stanęło 75 osób, które zostały przewiezione busami do różnych miejsc w pobliskich lasach w poszukiwaniu grzybów. Nie wszyscy trafili dobre miejsca. Tak nie powinno być!
Zasady zawodów były proste – zwycięzcą miał zostać ten, kto przyniesie najwięcej i najlepszej jakości grzybów. Zawodnicy zbierali grzyby zdrowe z następujących gatunków: borowik szlachetny, koźlarz, podgrzybek, maślak, pieprznik jadalny, mleczaj rydz. Ocenie podlegały tylko grzyby zdrowe i całe.
Po około 5 godzinach intensywnych poszukiwań i pokonaniu wielu kilometrów zawodnicy powrócili na miejsce startu z zebranymi grzybami. Łącznie przynieśli 143 kg różnych gatunków grzybów (po weryfikacji) – zeszło roczny rekord mistrzostw 306 kg grzybów nie został pobity, pomimo prawie dwukrotnie większej ilości „zbieraczy grzybów”.
Na podium 25. Mistrzostw Europy w zbieraniu Grzybów w Węglińcu stanęli:
I miejsce Rafał Różycki z m. Bytom – 9,70 kg grzybów;
II miejsce Maciej Szewców z m. Bytom – 8,70 kg;
III miejsce Paweł Głowacki z m. Wrocław – 8,29 kg.
Komisja dodatkowo wyróżniła i przyznała Grand Prix najlepszego zbieracza grzybów gminy Węgliniec Marcinowi Galla z Węglińca, który zebrał 6,20 kg grzybów.
Poniżej fotorelacja z wydarzenia - 25. Święta Grzybów
w Węglińcu.
Andrzej Powidzki/ Foto: Andrzej Powidzki
Węgliniec, 11.09.2023 r.