blic 1Funkcjonariusze wałbrzyskiego drugiego komisariatu, przy współpracy z policjantami pionu do walki z przestępczością gospodarczą z wałbrzyskiej komendy, zatrzymali cztery osoby działające w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami internetowymi, gdzie wykorzystywano „legendę” inwestycji w akcje lub kryptowaluty. Dwaj mężczyźni i dwie kobiety pełnili kluczową rolę tzw. "pobieraków", czyli osób odpowiedzialnych za wypłacanie gotówki z bankomatów przy użyciu kodów BLIK uzyskanych w wyniku oszustw.

Decyzją Sądu Rejonowego w Wałbrzychu troje podejrzanych zostało już tymczasowo aresztowanych. Wszystkim grozi kara pozbawienia wolności do lat ośmiu.
"Pobierak" to osoba działająca w strukturach przestępczych, której zadaniem jest fizyczne wypłacanie pieniędzy z bankomatów na podstawie nielegalnie uzyskanych kodów. W tym przypadku oszuści stosowali metodę BLIK — szybkie płatności mobilne, umożliwiające wypłatę pieniędzy bez użycia karty bankowej. Przestępcy odbierali te środki i przekazywali je dalej, będąc częścią większej siatki przestępczej.
Grupa przestępcza oferowała w internecie fałszywe inwestycje, głównie w kryptowaluty oraz inne rzekomo intratne projekty inwestycyjne, takie jak ropa czy złoto. Ofiary, zwiedzione obietnicą dużych zysków, przekazywały oszustom swoje dane i kody BLIK, sądząc, że wpłacają środki na konta inwestycyjne. W rzeczywistości pieniądze były natychmiast wypłacane przez przestępców w bankomatach.
Dużą ilość oszustw łączył jeden wspólny element — wypłaty dokonywano z tego samego bankomatu w galerii handlowej w dzielnicy Sobięcin w Wałbrzychu, co ułatwiło organom ścigania powiązanie kilku spraw i rozpoczęcie szeroko zakrojonych działań.
Działania operacyjne wałbrzyskich funkcjonariuszy drugiego komisariatu, przy wsparciu policjantów z pionu do walki z przestępczością gospodarczą wałbrzyskiej komendy, doprowadziły do zatrzymania już czterech osób, dwóch mężczyzn w wieku 29 i 37 lat oraz dwóch kobiet w wieku 25 i 28 lat, zamieszkałych w Bolesławcu i Bogatyni, których wizerunki pojawiały się w wielu sprawach związanych z tego typu oszustwami. Zabezpieczono trzy laptopy, komputery stacjonarne, kilkanaście telefonów komórkowych oraz ponad 17 tysięcy złotych w gotówce, które mogły służyć do prowadzenia nielegalnych operacji.
Osoby te działały w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, a prokurator wystąpił z wnioskiem o areszt dla trójki z zatrzymanych. Śledczy podkreślają, że sprawa jest rozwojowa, a w najbliższym czasie mogą zostać dokonane kolejne zatrzymania. Obecnie trwa analiza zabezpieczonych dowodów, która może dostarczyć nowych informacji o skali działalności grupy oraz liczbie oszukanych osób. Zgromadzony już materiał dowodowy doprowadził do tymczasowego aresztowania na okres najbliższych trzech miesięcy trzech z czterech zatrzymanych w miniony poniedziałek osób.
Oszustwa na BLIK oraz kryptowaluty stają się coraz częstsze, a przestępcy wykorzystują niewiedzę i brak ostrożności swoich ofiar. W związku z tym Policja oraz instytucje finansowe apelują o ostrożność podczas dokonywania transakcji online oraz o weryfikację ofert inwestycyjnych, zwłaszcza, gdy obiecywane są szybkie i wysokie zyski.
Zespół Komunikacji Społecznej
Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu
sierż. szt. Aleksander Karkosz

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2300zł 4,2600zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-11-05

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa