11 kilometrów atrakcji 1Przyjaciele z Bolesławca, członkowie tutejszego oddziału Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, zaprosili grupę Bog-Tur z Bogatyni (25.09) na XIII Złaz Oddziału PTSM w Bolesławcu. Uczestnicy po przejściu wybranej trasy turystycznej „złażą się" na zakończenie. Jako BOG-TUR wybrali się liczną, 37-osobową grupą, na trasę krajoznawczą startującą z rynku pt. „Interesujący Bolesławiec". Jej kierownikiem był dobrze nam znany Czesław Szmelter, prezes PTSM O/Bolesławiec.

Zapraszamy do galerii

 

 

Poprowadził od Muzeum Ceramiki, poprzez głaz „Rajca", pomnik Kutuzowa, teatr, wiadukt kolejowy, pomnik II Armii WP, ulicą Dobrą, na cmentarz Kutuzowa, nad Jezioro „Zabobrze" do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Nim jednak wyruszyli, zwiedzili bolesławiecki ratusz.
Znajduje się, jak w każdym starym mieście, na rynku. Zabytkowy, barokowy gmach z gotyckimi elementami wieży i wnętrz, wzniesiony został w pierwszej poł. XVI w. Aktualny kształt powstał po wielu przebudowach. Najcenniejszą architektonicznie salę ratuszową, którą można podziwiać jest „Pałac ślubów". Narożne pomieszczenie posiada interesujące sklepienie sieciowo-żebrowe o cyrklowym wyrysie.
Kolejnym punktem na trasie było Muzeum Ceramiki przy ulicy Mickiewicza 13. Budynek przylega do murów obronnych. Placówka działa od 1967r., a prezentuje głównie bogate zbiory ceramiki wytwarzanej w Bolesławcu od średniowiecza(!). Szczególnym osiągnięciem bolesławieckich garncarzy był wielki garniec z 1753r. mistrza Johanna Gottlieba Joppe. Osiągnął wysokość 2,5 m i obwód 3,24 m. Natychmiast stał się atrakcją. Z pewnością byłby do dziś turystycznym magnesem, gdyby nie został rozbity przez żołnierzy radzieckich w 1945r. W muzeum znajduje się kopia garnca. Jak oryginał – robi ogromne wrażenie na zwiedzających.
Dodatkowym punktem programu, zaplanowanym przez organizatorów Złazu, było zwiedzenie Muzeum Miejskiego. A nie każde miasto może pochwalić się siedzibą izby pamięci w takim zabytku. Bolesławieckie muzeum rezyduje w pałacu z bardzo ciekawą przeszłością. Neoklasycystyczna budowla pamięta wizytę feldmarszałka Michaiła Kutuzowa. Pogromca Napoleona Bonaparte podczas kampanii Rosyjskiej, w bolesławieckim pałacu dokonał żywota. Książę Kutuzow odwiedził miasto podczas wojny w 1813 r. wraz z carem Aleksandrem I, księciem Konstantym i lordem Cathcartem. Feldmarszałek z powodu wysokiej temperatury i złego samopoczucia postanowił odpocząć w pałacu. Okazało się, że gorączka nie jest błaha – medycy zdiagnozowali tyfus.
Tuż obok pałacyku stoi pomnik poświęcony wielkiemu dowódcy. Do czasu stacjonowania w Polsce wojsk radzieckich w pałacu można było podziwiać pamiątki z epoki Kutuzowa i Napoleona. Kiedy Armia Radziecka w 1991 r. się wyprowadziła – całe wyposażenie muzeum zostało wywiezione z Bolesławca.
Aktualnie można w nim zobaczyć wystawy stałe: archeologiczną, sztuki współczesnej związanej z twórcami bolesławieckimi, historii miasta i dotyczącą aptekarstwa.
Po przejściu 11-kilometrowej trasy dotarliśmy do MOSiR. Czekali już na nas pozostali uczestnicy Złazu, którzy wybrali inne trasy. Były konkursy i ciepły poczęstunek, rozdanie odznak i nagród, aż przyszła pora pożegnania.
Przemili gospodarze już dziś zaprosili nas na kolejny Złaz. Oczywiście, że skorzystamy!

B. Baranowska
Fot.: J.Baranowski.

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.515zł 4.5300zł
usd USD 3,9600zł 3.9800zł
usd CHF 4,320zł 4,3450zł
usd GBP 5,4000zł 5,4200zł
czk CZK 0.1825zł 0.1845zł

Kurs z dnia: 2022-01-18

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa