Spacer po geoparku 2Mieszkamy w bardzo ciekawej części Polski. Członkowie BOG-TUR z Bogatyni wiedzą o tym doskonale. Niemal każdą sobotę spędzają zwiedzając interesujące miejsca Bogatyni i okolic. Tym razem postanowili powędrować (08.10) zaledwie 3 kilometry od rogatek miasta. Do najwyżej położonej wsi w gminie bogatyńskiej. Jasną Górę odwiedzają często.

 

Zapraszamy do galerii

 

 

 

Tym razem nie szli jednak na górujący nad wioską Guślarz, nieodłącznie ze wsią kojarzony. Celem był otwarty miesiąc temu ogród geologiczny. Wyruszyli 30-osobową grupą przez miasto, a później ulicą Opolowską – zwaną dawniej Diebst Weg, czyli Przemytniczą Drogą. Zawdzięczała miano kontrabandzie przerzucanej między saskimi Górnymi Łużycami a Królestwem Czech. Za ogrodami działkowymi „Marzenie" weszli na główną szosę do Jasnej Góry, także posiadającą własną nazwę. Jako, że ani dawna Lichtenberg, ani nawet Oppelsdorf nie posiadały kościołów - wierni na nabożeństwa chodzili aż do Reichenau. Stąd przyjęła się nazwa Kirchweg – Kościelna Droga.
Dochodząc do głównego skrzyżowania we wsi, uwagę przykuł pięknie prezentujący się napis „Jasna Góra". Wysadzony na skarpie krzewami wrzosu, jest niejako emblematem jasnogórskiego geoparku.

Tę nową atrakcję turystyczną zlokalizowano w samym sercu wsi – przy przystanku autobusowym, opodal kaplicy, w sąsiedztwie dawnego sklepu. Ogród geologiczny powstał dzięki wolontariuszom PGE i mieszkańcom Jasnej Góry z pomocą finansową Fundacji PGE i gminy.
Między wysypanymi żwirem alejkami umieszczono okazy skał występujących w okolicy. Pośród nich np. fragment bazaltu z pobliskiego kamieniołomu. Ciekawie prezentuje się też głaz narzutowy wydobyty z bogatyńskiej kopalni węglowej. Na centralnym zaś miejscu wyeksponowano pień drzewa kopalnego, tamże pozyskany.

Każdy z eksponatów opisany jest na tabliczce, a tablica główna informuje o geologicznych dziejach Zachodnich Sudetów. Jak przystało na ogród – upiększony jest roślinami i zapraszającymi do odpoczynku ławeczkami.
Powstało piękne miejsce w odradzającej się wsi, przed wielu laty chętnie odwiedzanej przez letników.
Gratulujemy mieszkańcom wspaniałego dzieła! Wreszcie mamy pierwszy w okolicy ogród geologiczny, który z pewnością stanie się atrakcją turystyczną.

Ruszyli w drogę przez sąsiednie Opolno do Bogatyni. Na zakończenie spaceru, i wycieczki kolegów-rowerzystów do czeskiego przysiółka Saň, czekał ciepły poczęstunek. Przygotowali go pozostali członkowie BOG-TUR przy współudziale Rady Osiedlowej nr 7. Dziękujemy bardzo!

Bogusława Baranowska
Fot.: Janusz Baranowski

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5650zł 4.5850zł
usd USD 4,0700zł 4,1000zł
usd CHF 4,4000zł 4,4200zł
usd GBP 5,4900zł 5,5100zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-01-28

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa