Jesienne wędrowanie 1Miłośnicy dłuższych wędrówek z BOG-TUR w Bogatyni wyruszyli (22.10) na ostatnią w tym sezonie, trwającą cztery dni wyprawę z Przełęczy Okraj do Wałbrzycha. Wędrówkę rozpoczęli przez Grzbiet Lasocki Karkonoszy. Wspinając się po drodze na dwie góry: Łysocinę (1188 m n.p.m.) i Zadzierną (724 m n.p.m.) dotarli do Lubawki.

Zapraszamy do galerii

 

 


Z przewodnika dowiedzieli się, że miasto powstało w XIII stuleciu i od początku związane było z krzeszowskimi cystersami. Zapewne dlatego najważniejszym zabytkiem Lubawki jest parafialny kościół z XV wieku p.w. Wniebowzięcia NMP. Wielokrotnie przebudowany posiada bogato zdobione barokowo-rokokowe wnętrze. Szczególną uwagę warto zwrócić na XVIII-wieczny ołtarz główny dłuta J. Lachela oraz chrzcielnicę i drewnianą ambonę. Rynek w Lubawce, jak przystało na centralny punkt miasta, otoczony jest przez bardzo ładne kamienice podcieniowe z XVIII wieku, świadczące o handlowych tradycjach miejscowych płócienników. Z wyrobu płótna bowiem miasto słynęło przez wieki. Wzrok nasz przykuł klasycystyczny ratusz zbudowany w latach 1723-26, i dziś mieszczący siedzibę władz miejskich. Jego portal zdobi herb miasta, a w narożniku osadzona jest figura czeskiego świętego Jana Nepomucena.
Po zwiedzaniu Lubawki na nocleg poszli do schroniska młodzieżowego. Drugi dzień wędrówki przywitał, jak to jesienią często bywa, lekką mżawką. Na przekór pogodzie dopisywały wyśmienite humory. Ruszyli do Krzeszowa. Tutejsze opactwo cysterskie zwiedzili podczas innej wycieczki, więc teraz wstąpili tylko po pieczątki do książeczek turystycznych. Zatrzymali się za to w Gorzeszowie, bowiem przy drodze dumnie pręży się pomnikowy piaskowiec zwany Czarcią Maczugą. Wystarczyło poświęcić jej kilka fotek i powędrowali do Kochanowa. Główną atrakcją wsi jest stojący w urokliwym miejscu, nad niedużym stawem, średniowieczny kamienny stół sędziowski. Z tablicy informacyjnej dowiedzieli się, że odbywały się przy nim wiejskie i kościelne rozprawy sądowe.
Wędrując dalej wspięli się na górę Lesista Wielka (851 m n.p.m.) i przez uzdrowiskowe Sokołowsko dotarli do Przełęczy Trzech Dolin, gdzie stoi schronisko PTTK "Andrzejówka". Tamże zanocowali.
Trzeci dzień wycieczki przeznaczyli na zdobywanie okolicznych gór, by uzyskać punkty do książeczek turystycznych. Na początek weszli na najwyższą w Górach Kamiennych Waligórę (936 m n.p.m.). Potem przeszli do Czech i wdrapali się na Ruprechtický Špičák (881 m n.p.m.), a do Polski wrócili żółtym szlakiem na Stożek Wielki (841 m n.p.m.). Po drodze obejrzeli ruiny zamku Radosno położone około półtora kilometra od "Andrzejówki". Dawniej skalna twierdza górowała nad okolicą. Niestety do współczesności dotrwała ledwie ruina wieży oraz odsłonięte niewielkie fragmenty budynku mieszkalnego.
Na dzień powrotny do domu zaplanowali długą trasę, więc pożegnawszy się z przemiłym gospodarzem schroniska ruszyli w drogę. Zielonym szlakiem przez Rybnicę Leśną dotarli do Wałbrzycha. Wędrując jego peryferiami przeszli przez trójwierzchołkowe wzniesienie (629, 623 i 604 m n.p.m.) zwane Niedźwiadki oraz Lisi Kamień (600 m n.p.m.). Na tej górze znajduje się drewniana platforma widokowa, z której podziwiali okoliczne góry.
Zmęczeni, ale dumni z siebie i zadowoleni z wyprawy, powrócili do Bogatyni. Osiągnęli zamierzony cel – punkty do odznak turystycznych. Już w drodze powrotnej rozpoczęli planowanie przyszłorocznych wycieczek.
Podziękowania składam: – grupie za wspaniałą atmosferę podczas wędrówek, – Robertowi Smosarskiemu (naszemu koledze ) za transport.

B. Baranowska
Fot.: J. Baranowski

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.515zł 4.5300zł
usd USD 3,9600zł 3.9800zł
usd CHF 4,320zł 4,3450zł
usd GBP 5,4000zł 5,4200zł
czk CZK 0.1825zł 0.1845zł

Kurs z dnia: 2022-01-18

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa