Konferencja o bezpieczeństwie na styku granic„Bezpieczeństwo w terenach przygranicznych" to temat pierwszej konferencji naukowej, która odbyła się (26,27.10) w Bogatyńskim Ośrodku Kultury. Organizatorami konferencji byli Urząd Miasta i Gminy w Bogatyni oraz Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu.
Pierwsza sesja obrad plenarnych dotyczyła „Współczesnych kontekstów bezpieczeństwa".

 

 

Przewodniczył jej prof. Zbigniew Ścibiorek, który zapytany o konferencję mówił o wyjątkowości miejsca, w którym się ona odbywa, nawiązując do styku trzech granic. W pierwszej części sesji mogliśmy wysłuchać wykładów dotyczących m.in. wybranych uwarunkowań kierowania akcją ratowniczą, teoretycznych aspektów koordynacji i współpracy, czy też transgranicznych zagrożeń radiologicznych.
Druga sesja była zatytułowana „Teoretyczne i praktyczne aspekty katastrofy w Bogatyni w 2010 roku". W tej części konferencji jako pierwszy przy mównicy pojawił się Burmistrz Andrzej Grzmielewicz, który w sposób bardzo szczegółowy opowiadał o działaniach administracji samorządowej podczas pamiętnej powodzi. Prelekcja Burmistrza Grzmielewicza nacechowana była również ogromnym ładunkiem emocjonalnym, co wpłynęło na wyjątkowość wypowiadanych słów.
Kolejni prelegenci skupiali się natomiast nad teoretycznymi aspektami powodzi, tzn. zebrani wysłuchali wykładów dotyczących genezy i skutków błyskawicznych powodzi oraz odbudowy stopnia wodnego w Niedowie w świetle wymogów bezpieczeństwa powodziowego terenów poniżej zbiornika wodnego Witka, na który również w ramach konferencji wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni.
Podczas pierwszego dnia naukowego spotkania o ekonomicznych aspektach odbudowy Bogatyni po powodzi z 2010 roku mówił także Zastępca Burmistrza ds. Inwestycji Dominik Matelski.
Drugi dzień konferencji rozpoczął się sesją zatytułowaną „Przestępczość w terenach przygranicznych". Przewodniczył jej ppłk SG dr hab. Adrian Siadkowski, natomiast przy mównicy prezentowali się kolejno przedstawiciele polskiej, niemieckiej oraz czeskiej strony mówiąc o współpracy i zakresie działań w ramach przestępczości transgranicznej.
Ostatnia część konferencji skierowana była do młodzieży z terenu Miasta i Gminy Bogatynia. Zgromadzeni na sali widowiskowej uczniowie szkół średnich wysłuchali prelekcji dotyczących współczesnych zagrożeń młodzieży, wpływu grupy na kształtowanie bezpiecznych zachowań młodego człowieka, czy też wykładu na temat lokalnych inicjatyw profilaktycznych skierowanych do dzieci i młodzieży.
Na zakończenie konferencji zebrani wysłuchali oferty edukacyjnej Wyższej Szkoły Oficerskiej imienia generała Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu oraz wystąpień Burmistrza Andrzeja Grzmielewicza oraz płk dr hab. Inż. Witalisa Pellowskiego podsumowujące dwudniowe naukowe spotkanie.

UMiGB

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5650zł 4.5850zł
usd USD 4,0700zł 4,1000zł
usd CHF 4,4000zł 4,4200zł
usd GBP 5,4900zł 5,5100zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-01-28

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa