Na turystycznym szlaku 2Na zaproszenie bolesławieckiego oddziału PTSM grupa Bog-Tur z Bogatyni wzięła udział w świętowaniu w mniej tradycyjny, za to atrakcyjny sposób. Członkowie PTSM O/Bolesławiec przy okazji swych spraw organizacyjnych, zaplanowali Rajd. Z Jeleniej Góry, gdzie spotkaliśmy się (26.11) z bolesławianami, ruszyliśmy do Rząśnika.  Zapraszamy do galerii

 

 

Leży u stóp góry Okole, oznaczanej wysokością 714 m n.p.m. Położona w Grzbiecie Północnym jest najwyższą kulminacją Gór Kaczawskich Zarazem jest jednym z najpiękniejszych punktów widokowych szerokiej okolicy. Do lat 40. XX w. na szczycie stała drewniana wieża widokowa, a w pobliżu był drewniany schron i miejsce biwakowe. Dziś pozostały tylko resztki barierek i metalowe schodki. Na szczęście widoki ze skałek i bez ułatwień są fascynujące. W panoramie południowej prezentuje się większość szczytów Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich, z Barańcem i Łysą Górą na tle Karkonoszy i Gór Izerskich. W kierunku południowo-wschodnim, w całej okazałości można oglądać Rudawy Janowickie z Górami Sokolimi na tle Skalnika. Ze wschodniej skałki widać Połom i Miłek nad Doliną Kaczawy.

Piękna jesienna pogoda udzielała swą atmosferę uczestnikom rajdu. Po przejściu wytyczonej trasy z Rząśnika przez Czarcią Ambonę, Okole do Siodła pod Świerkami pojechaliśmy do Łupków na nocleg, oczywiście w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. Członkowie PTSM wzięli udział w zaplanowanym zebraniu, a my rozpaliliśmy ognisko do pieczenia kiełbasek.
Grillowanie zaczęli o godz. 20 – skończyliśmy sześć godzin później. Zabawa była wyśmienita, a noc taka krótka...

Po śniadaniu pojechaliśmy do Raszowa w Rudawach Janowickich, opodal Kamiennej Góry, by wejść na Wielką Kopę (871 m n.p.m.). Minęła zaledwie doba, a pogoda zmieniła się diametralnie. Rozpadał się śnieg i wiał wiatr. Oczywiście, jak na wytrawnych turystów przystało, dotarliśmy do celu. Po obowiązkowych fotografiach na wierzchołku, poszliśmy zielonym szlakiem podziwiać barwy Kolorowych Jeziorek. Nasz przewodnik opowiedział jak powstały i dlaczego mają różne kolory. Na początku XVIII wieku mieszkańcy Wieściszowic (niem. Rohnau) zaczęli wydobywać łupki pirytonośne, w które obfitują tutejsze skały. Tak powstała kopalnia pirytu, przerabianego na kwas siarkowy. Kiedy na początku XX wieku kopalnia nie miała już racji bytu – ani ekonomicznego, ani górniczego – natura zrobiła swoje. Woda wypełniła wyrobiska pokopalniane, tworząc zjawiskowe jeziorka. Ich różne kolory: żółty, purpurowy (lub rubinowy), błękitny (lub: szmaragdowy, niebieski, lazurowy) i zielony (czarny) przydały im nazwy. Barwy wody zawdzięczają rozpuszczonym weń związkom chemicznym zawartym w skałach wyrobisk, głównie miedzi i siarki.

Pogoda nas nie rozpieszczała, więc o dalszych wojażach nie było co myśleć. Na szczęście czekał ciepły autobus...

Dziękuję wszystkim za pomoc przy organizacji Turystycznych Andrzejek.

A. Zambrowski;
fot. R. Zambrowski

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.515zł 4.5300zł
usd USD 3,9600zł 3.9800zł
usd CHF 4,320zł 4,3450zł
usd GBP 5,4000zł 5,4200zł
czk CZK 0.1825zł 0.1845zł

Kurs z dnia: 2022-01-18

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa