grenpeaceDwunastu działaczy Greenpeace z Polski, Czech, Węgier i Finlandii we wtorek rano (18 czerwca) znowu weszło na ponad stumetrową chłodnię kominową w Elektrowni Turów w Bogatyni. Ekolodzy chcą rozwinąć na kominie transparent z napisem "PGE - węgiel zabija".
Greenpeace w ten sposób chce wymóc na Polskiej Grupy Energetycznej rezygnację z budowy nowych bloków i elektrowni węglowych.

Ponadto ekolodzy chcą, aby PGE "zmniejszyła emisję zanieczyszczeń pochodzących ze spalania węgla i zwiększyła udział odnawialnych źródeł w bilansie produkcji energii, tak by zminimalizować wpływ produkcji energii na zdrowie i życie ludzi". Według Greenpeace "emisje zanieczyszczeń z elektrowni i elektrociepłowni węglowych, należących do PGE, spowodowały aż 2 tys. zgonów w samym tylko 2010 r.". To druga w przeciągu dwóch lat akcja Greenpeace w Elektrowni Turów. W marcu zeszłego roku kilkunastu aktywistów weszło na chłodnię kominową, aby zwrócić uwagę na problem wspierania spalania drewna zmieszanego z węglem jako energii odnawialnej. Organizacja nazywała to "oszustwem". W trakcie próby przedostania się na teren zakładu zatrzymanych zostało siedmiu aktywistów. "Wszyscy zostali przewiezieni na komisariat. Obecnie sprawdzamy tożsamość zatrzymanych oraz ustalamy, co stało się na terenie elektrowni. Ze wstępnych informacji wynika, że doszło do przepychanek z ochroną, zniszczona została także siatka otaczająca teren" - powiedział PAP rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zgorzelcu asp. Antoni Owsiak. Według najnowszych informacji cały teren wokół zakładu jest szczelnie otoczony przez służby porządkowe, nikt postronny nie jest wpuszczany. Na linach wisi trzech ekologów - alpinistów.
GRE

Według naszych danych Greenpeace zakończyło okupację chłodni w PGE Elektrowni Turów. Zwracamy uwagę na ich zapowiedź, że jeszcze tutaj wrócą. Znowu zaskoczą ochronę?

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.515zł 4.5300zł
usd USD 3,9600zł 3.9800zł
usd CHF 4,320zł 4,3450zł
usd GBP 5,4000zł 5,4200zł
czk CZK 0.1825zł 0.1845zł

Kurs z dnia: 2022-01-18

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa