Śladami przeszłości 9Uczestnicy grupy Bog-tur z Bogatyni w ostatnią sobotę szkolnych ferii zimowych wyruszyli (25.02) na Guślarz. Pogoda (wyjątkowo) zaskoczyła. W nocy spadło sporo śniegu. Mijali malownicze zakątki i zabytkowe budynki Bogatyni. Kiedyś pełniły inną rolę niż dziś. Np. szkoła im. Św. Barbary, wciąż powszechnie zwana Górnikiem. Przez kilkadziesiąt polskich lat uczyli się tutaj górnicy pracujący później w kopalni TURÓW.

Zapraszamy do galerii

 

Dawniej była to Górna Fabryka najbogatszego bodaj lokalnego fabrykanta, Carla Augusta Preibischa. Po upadku zakładów wskutek Wielkiego Kryzysu przez jakiś produkowano w niej gilzy, bibuły i papierosy. Zbliżając się do rogatek miasta przeszliśmy obok klubu ASTRA. Kolejnej pamiątki po Preibischach. Budynek mieszczący lokal częściowo został wybudowany z cegły wyburzonego komina po dawnej elektrowni, założonej przez C. A. Preibischa, w której od pół wieku siedzibę ma Bogatyński Ośrodek Kultury.
Przewodnickie oko spojrzało na zegarek – czas był wejść na szlak „Śladami Przeszłości”. Wytyczony w ostatnich dwóch latach przez wolontariuszy PGE Fundacja z Serca, zaczyna się przy Dworcu Historii w Bogatyni, a kończy w Opolnie przy kościele. Szlak jest dobrze oznakowany białymi kwadratami z czerwonym ukośnikiem. Rozmieszczone na trasie tablice omawiają w skrócie historię Bogatyni (daw. Reichenau), Markocic (Markersdorf), Jasnej Góry (Lichtenberg) i Opolna (Bad Oppelsdorf) – dawnego kurortu.
Słoneczko pięknie świeciło, a po śniegu szło się nie najgorzej – prędko dotarli na Guślarz. Tam czekali Piotr Rodzik i Adam Wydra z grupy Czas w las. Rozpoczęli szkolenie z survivalu i brushcraft. O, ironio! Dzieci delektowały się ostatnim weekendem ferii szkolnych, a grupa Bog-Tur do nauki. Na szczęście cennej, przydatnej w życiu i na szlaku turystycznym. Niestety nie cała nauka nam łatwo wchodziła do głów.
Pierwsza zasada jaką wpajali instruktorzy: na wycieczkę zabieramy ze sobą mózg! Pomoże rozwiązywać problemy. Druga zasada to: zabieramy wodę – jest niezbędna do życia. A co jeszcze wziąć? To, czego nie możemy zrobić samodzielnie: nóż przydatny do wszystkiego, jedzenie, którego nie potrafisz zdobyć, odzież i wyposażenie, np. hamaki, karimatę, plecak itp. Bardzo ważne aby na każdą wyprawę zabrać ze sobą mapy okolicy, w którą się wybieramy, urządzenie do nawigacji satelitarnej będzie nie od parady, naładowany telefon komórkowy – dziś podstawa. Dobry humor przydaje się wszędzie!
Piotr i Adam udzielili nam wielu przydatnych wskazówek, jak zachować się w różnych warunkach, np. jak rozpalić ogień, czym zabezpieczyć się przed wychłodzeniem, jak transportować poszkodowanego przy użyciu lin i wielokrążków w trudnych, górskich warunkach. Skąd pozyskać wodę i jak ją przygotować poprzez filtrowanie i gotowanie na ognisku aby nadawała się do spożycia. Ciekawych zapraszam do Facebooka, na stronę, bądź na kolejne szkolenie Czas w las (chętnych zapraszam do kontaktu telefonicznego pod numerem 731 884 933).

Zielona lekcja powoli się kończyła, a uczestnicy chłonęli wiedzę jak dzieci. Zakończyli siedząc na kłodach i racząc się kawą przygotowaną nad ogniskiem przez Piotra i Adama. Podziękowania za przekazanie wiedzy, atmosferę i zapowiedź współpracy.

Nadeszła pora by wracać do domu, więc zeszli do Jasnej Góry i dalej do bogatyńskich domów. Naładowani pozytywną energią i wiedzą, łatwiej będą pokonywać życiowe przeszkody i turystyczne zakręty.

Ci, którym wyjść z domu w sobotni poranek się nie chciało – powinni żałować. Przygoda przecież czeka w okolicy za każdym zakosem drogi. Bogatynia ma wiele do zaoferowania niedzielnemu turyście i niech się wstydzą ci, którzy powtarzają „nie ma co tu robić...”.

Tekst i fotografie: Janusz Baranowski

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4700zł 4.5000zł
usd USD 3.7300zł 3.7500zł
czk CZK 0.1750zł 0.1780zł

Kurs z dnia: 2021-05-14

Pogoda

booked.net