Rajd Nocny  Na GrodziecJest to impreza cykliczna, odbywająca się w czerwcu trwająca od zachodu do wschodu słońca. Rajd rozgrywany jest na różnej długości trasach ze startem w pobliskich miejscowościach i wspólną metą na zamku Grodziec. Tam dla uczestników organizowane są konkursy o tematyce turystycznej. Wybrana przez nas trasa rozpoczynała się na stadionie miejskim w Bolesławcu, jej przewodnikiem była pani Marta Satoła, odległość 19 km.


O godzinie 20.00 ruszyliśmy niebieskim szlakiem na Wartowice napotykając po drodze neogotycką, murowaną wieżę widokową. Budowlę wzniesiono w 1873 r. a jej fundatorem był właściciel pobliskiego folwarku Etienne'n Doussin. Wieżę nazwano Wieżą Jenny na cześć jego żony. Kiedyś można było podziwiać panoramę miasta i pobliskie Bory Dolnośląskie obecnie uniemożliwia to brak schodów, szkoda.
Szybko zapadający zmrok ograniczył nam możliwość podziwiania mijanych widoków a także przyczynił się do chwilowego zejścia ze szlaku i wylądowania na polu rzepaku...Dalej już bez przeszkód powędrowaliśmy do Raciborowic. Tutaj w miejscowej piekarni nocna zmiana sprzedała nam jeszcze ciepłe bułeczki, tak wzmocnieni ruszyliśmy przez Jurków prosto na Grodziec.
Jest to późnogotycki zamek położony w pobliżu wsi Grodziec na szczycie wzniesienia (389m n.p.m.) o tej samej nazwie. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1155r, miał burzliwą historie, w obecnym stanie został uznany perełką regionu.
Po przybyciu na metę, przywitaniu się z Komandorem rajdu Czesławem Szmelterem wzięliśmy udział w konkursach. Nasze zmagania zakończyły się zajęciem II miejsca przez Janusza Baranowskiego w konkursie krajoznawczym, III miejsca grupy w konkursie piosenki turystycznej. W biegu na zamek o nagrodę Kasztelana na dystansie 389m najlepiej spisał się Janusz Baranowski był 10, reszta grupy ukończyła bieg HURA na wyniki konkursu ocena kwalifikacji turystycznych jeszcze czekamy.
Impreza zakończyła się o świcie, zmęczeni, ale zadowoleni do Bogatyni wróciliśmy o godzinie 7.00.
Rajd ten uważam za bardzo udany, dobra organizacja, miła atmosfera a także sceneria zamku na długo pozostaną w pamięci.

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.515zł 4.5300zł
usd USD 3,9600zł 3.9800zł
usd CHF 4,320zł 4,3450zł
usd GBP 5,4000zł 5,4200zł
czk CZK 0.1825zł 0.1845zł

Kurs z dnia: 2022-01-18

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa