Bratysława Brno i Morawski Kras 12Uczestnicy grupy Bog-Tur wyruszyli autokarem na Słowację. Najpierw do Bratysławy. Piękne miasto! Zwiedzanie rozpoczęli (07.04) od niebieskiego kościółka, czyli kościoła pw. św. Elżbiety. Stąd podążyli Drogą Królewską na Rynek Główny ze Starym Ratuszem i rzeźbami oraz Pałacem Prymasowskim. Podziwiali też budynek Teatru Narodowego oraz katedrę Św. Marcina. Po przerwie poszli na bratysławski zamek oraz do siedziby parlamentu. Rozpościera się stamtąd przepiękna panorama miasta.

 

Zapraszamy do galerii

 

Uwagę przykuło bratysławskie UFO – most w kształcie latającego spodka, noszący nazwę Mostu Słowackiego Powstania Narodowego. Bratysława to jedna z najmłodszych stolic Europy, a jedyna na świecie granicząca z dwoma państwami: Węgrami i Austrią.
Na nocleg pojechali do czeskiego Brna. W hotelu City Hotel Brno spędzili dwie noce. Możemy go polecić każdemu turyście – czysto, miła obsługa i przystępna cena.
Brno, stolica Moraw, jest drugim co do wielkości miastem Republiki Czeskiej. Zwiedzanie morawskiego kraju rozpoczęli od Lednicy. Tutejszy XIX-wieczny przepiękny pałac rodu Lichtensteinów umieszczono w 1996 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Dzisiaj to przede wszystkim olbrzymia atrakcja turystyczna i centrum kulturalne.
Piękna pogoda sprzyjała podróży. Po Lednicy wrócili do Brna i wspięli się na królewski zamek Špilberk. Siedziba magnatów przeistoczyła się z czasem w potężną barokową twierdzę z koszarami oraz najcięższym więzieniem monarchii austriackiej. Te słynne więzienie narodów i kazamaty oczywiście także zwiedzili.
Następnie powędrowali na wzgórze Petrov. Z wieży podziwiali wspaniały widok na miasto. Chodząc urokliwymi uliczkami Brna zwiedzili kościół św. Jakuba, teatr Mahena (Mahenovo divadlo), Stary Ratusz z podwieszonym przy suficie brneńskim smokiem, Stary Rynek z Domem pod Czterema Gburami, Targ Zielony...
Po przerwie pojechali do browaru Starobrno, gdzie zapoznali się z recepturą ważenia lokalnego piwa, którego oczywiście skosztowali.

Kolejny dzień powitał nas słoneczną pogodą. Pożegnali się z pięknym Brnem i wyruszyli na Morawski Kras. Perłą tego regionu są Jaskinie Punkvy (cze. Punkevní jeskyně) oraz lej krasowy Przepaść Macochy (cze. Propast Macocha). Jaskinie znajdują się w kanionie krasowym Pustý žleb, a spośród odkrytych ponad 1100, tylko 5 jest dostępnych dla turystów. Podczas dwugodzinnego zwiedzania podziwiali olbrzymie groty i korytarze zdobione stalaktytami, aż zawędrowali na dno Przepaści Macochy. To najgłębszy, 138,5-metrowy, lej kresowy w Czechach. Powstał po zawaleniu się stropu jaskini. Aby mieć pełny obraz tego urokliwego miejsca wjechali kolejką linową na górę i podziwiali 75-metrową przepaść z góry. Macocha zawdzięcza swą nazwę legendzie... Kto chce ją poznać musi wybrać się do Morawskiego Krasu. Dalej popłynęli łodziami po podziemnej rzece Punkva.

Kiedy wydostali się z ciemnych czeluści – cali, zdrowi i bardzo zadowoleni – powrócili do Bogatyni.

Relacja: Bogusława Baranowska
Fotografie: Janusz Baranowski

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.4700zł 4.5000zł
usd USD 3.7300zł 3.7500zł
czk CZK 0.1750zł 0.1780zł

Kurs z dnia: 2021-05-14

Pogoda

booked.net