Szlakiem wzdłuż Nysy 16Zaprzyjaźniony z bogatyńską sekcją BOG-TUR oddział Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Bolesławcu, zaprosił na jubileuszową edycję wycieczki corocznego cyklu. Tegoroczna, 20-kilometrowa trasa piesza prowadziła wzdłuż naszej Nysy Łużyckiej, a termin wycieczki wyznaczono na 18 kwietnia. Nie był przypadkowy – 72 lata temu, 16-19 kwietnia 1945 r. polskie i radzieckie wojska forsowały Nysę w ramach większej operacji ostatecznego rozbicia nazistowskich Niemiec i zdobycia Berlina.

 

Zapraszamy do galerii

 


Operacja Łużycka jest jedną z najbardziej tragicznych kart w historii polskiego oręża. Do niedawna w szkołach powszechnie przekazywano wiedzę o ówczesnej bohaterskiej postawie gen. Karola Świerczewskiego, dowodzącego II Armią Wojska Polskiego. Wreszcie wolno mówić o nim prawdę, a więc choćby i to, że Świerczewski przez całe dorosłe życie był bolszewickim szpiegiem. Z publikacji Instytutu Pamięci Narodowej nt. Karola Świerczewskiego wynika, iż jest jedną z bardziej kłamliwie zmitologizowanych postaci w historii PRL. Jego alkoholizm i niekompetencja w dowodzeniu była przyczyną olbrzymich strat wśród żołnierzy Wojska Polskiego podczas Operacji Łużyckiej. Nieudolność gen. Świerczewskiego kosztowała życie i zdrowie prawie 20 tysięcy Polaków.
W godzinach porannych przyjechali do Zgorzelca. Spotkali się z grupą bolesławiecką i wspólnie zwiedzili cmentarz II Armii Wojska Polskiego w Zgorzelcu. Spoczywa na nim 3420 żołnierzy. Przejechali do Pieńska, gdzie odwiedzili cmentarne kwatery żołnierzy Września'39. Skromne tablice poświęcone 42 poległym upamiętniają jeńców wojennych, m. in. obrońców Warszawy.
Z Pieńska pojechali w kierunku Sobolic, już we woj. lubuskim, na start wędrówki. Po drodze zatrzymali się jeszcze na krótko w Jagodzinie. W tej niewielkiej miejscowości, 10 kwietnia 1945 r. rozlokował się sztab II Armii WP. Po dotarciu do Sobolic zwiedzili część miejscowość i miejsca pamięci forsowania Nysy Łużyckiej przez wojska polskie.
Wyruszyli na kolejną trasę, która wiodła pięknymi duktami leśnymi wzdłuż rzeki. Przydała się orientacja w terenie i wiedza przewodnicza. W wielu miejscach natknęli się na tablice upamiętniające forsowanie Nysy Łużyckiej w 1945 roku. Część z nich ma opiekunów, ale wiele jest niestety zaniedbanych. W Toporowie znajduje się pomnik ku czci poległych żołnierzy Wojska Polskiego. Czczone tu są rocznice wal o Nysę Łużycką. W okolicy wciąż można odnaleźć pozostałości po okopach i schronach.
W całej Operacji Łużyckiej brało udział około 70. tysięcy żołnierzy polskich. Oficjalne źródła podają, że zginęło 4902 spośród nich, 3 tys. uznano za zaginionych, a około 10 tysięcy zostało rannych. To smutny bilans walk o przełamanie obrony niemieckiej. Przez historyków straty oceniane są zazwyczaj jako niepotrzebne. Zwłaszcza, że poniesione były głównie wskutek błędnych decyzji Świerczewskiego.
Podczas wycieczki, pomimo deszczowego początku dnia, dopisała ładna pogoda. Czasami mogli cieszyć się nawet promieniami słońca. Większość drogi wiodła przez piękne lasy obrzeży Borów Dolnośląskich, których zachodnią granicę stanowi właśnie Nysa Łużycka. Największy zwarty kompleks leśny w Polsce ma powierzchnię 1650 km2. Podziwiali nie tylko piękną florę, ale i bogatą leśną faunę. Na drodze pojawiły się m. in.: zające, łasice, sarny, jelenie, dziki, bociany, różne inne ptaki, w tym drapieżne. Przechodzili też przez pięknie udekorowaną przez miejscowego artystę Bielawę Dolną. Mijali niegdyś tętniące życiem domy. Niestety ich świetność dawno przeminęła i pozostały tylko ledwie wyłaniające się z zieleni pozostałości.
Do mety w Stojanowie dobrnęli zadowoleni ze zdobycia wiedzy historycznej, obcowania z piękną przyrodą i możliwości zrzucenia zbędnych zapasów ciała.

Tekst: Tomasz Kącki
Zdjęcia: Bogusia Baranowska

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,6800zł 4,7100zł
usd USD 4,6700zł 4,7200zł
usd CHF 4,8600zł 4,8900zł
usd GBP 5,3500zł 5,3900zł
czk CZK 0.1890zł 0.1920zł

Kurs z dnia: 2022-09-27

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa