Pisarka Monika Sawicka w Bogatyni1Mieliśmy przyjemność gościć pisarkę, Monikę Sawicką, która przeprowadziła bardzo ciekawe warsztaty literackie pod hasłem: „Emocje w procesie twórczym". W warsztatach wzięła udział młodzież licealna z „Górnika" czyli Zespołu Szkół Zawodowych im. Świętej Barbary w Bogatyni. Warsztaty trwały ponad trzy godziny. Po czysto teoretycznym wstępie na temat emocji przyszła kolej na pracę z tekstem, czytanie ze zrozumieniem, analizowanie treści, wyszukanie i nazwanie emocji, jakie wzbudzał czytany tekst.

Młodzież pracowała na opowiadaniach pisarki. Widać było na ich twarzach zaskoczenie, czasem szok, wywołany dramatycznymi, a niekiedy nawet mocno drastycznymi historiami z opowiadań. Wyobraźnia ruszyła, a emocje młodzieży zostały mocno dotknięte, nawet do tego stopnia, że popłynęły łzy. Przeanalizowano teksty, omówiono postaci i opisane sytuacje, szczególnie skupiając się na odczuciach towarzyszących bohaterom i czytelnikowi. Po dyskusji na temat wywołanych emocji, a także po ustaleniu jak kierować emocjami w procesie twórczym, młodzież przeszła do kolejnego zadania, jakim było dopisanie własnego zakończenia. Kreatywność młodych twórców oraz ich zaangażowanie zaowocowało ciekawymi tekstami. Udział w warsztatach wzięło 38 osób. Istotny jest fakt, iż teksty pisane przez młodzież „do szuflady", mogą być konsultowane z Moniką Sawicką, a nawet wydane z jej powieściami. Pisarka jest prezesem Fundacji „VADE-Mecum – chodź ze mną" im. Sandry Brędowskiej, która wspiera młodych artystów i nowe zjawiska w sztuce i kulturze. Poza tym jest dziennikarką i właścicielką Wydawnictwa Magia Słów.
Tego samego dnia o godzinie 17 Monika Sawicka zagościła w Opolnie Zdroju, gdzie odbyło się spotkanie autorskie z dorosłymi. Podczas interesujących, dotyczących twórczości, ale także życiowych wywodów autorki, uczestniczki spotkania często zabierały głos, co spowodowało ciekawą i bardzo sympatyczną dyskusję. Spotkanie trwało koło dwóch godzin. Wszystkie uczestniczki zaopatrzyły się w powieści autorstwa Moniki Sawickiej, która okrasiła je dedykacją dla każdej z pań.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-20

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa