Pisarka Monika Sawicka w Bogatyni1Mieliśmy przyjemność gościć pisarkę, Monikę Sawicką, która przeprowadziła bardzo ciekawe warsztaty literackie pod hasłem: „Emocje w procesie twórczym". W warsztatach wzięła udział młodzież licealna z „Górnika" czyli Zespołu Szkół Zawodowych im. Świętej Barbary w Bogatyni. Warsztaty trwały ponad trzy godziny. Po czysto teoretycznym wstępie na temat emocji przyszła kolej na pracę z tekstem, czytanie ze zrozumieniem, analizowanie treści, wyszukanie i nazwanie emocji, jakie wzbudzał czytany tekst.

Młodzież pracowała na opowiadaniach pisarki. Widać było na ich twarzach zaskoczenie, czasem szok, wywołany dramatycznymi, a niekiedy nawet mocno drastycznymi historiami z opowiadań. Wyobraźnia ruszyła, a emocje młodzieży zostały mocno dotknięte, nawet do tego stopnia, że popłynęły łzy. Przeanalizowano teksty, omówiono postaci i opisane sytuacje, szczególnie skupiając się na odczuciach towarzyszących bohaterom i czytelnikowi. Po dyskusji na temat wywołanych emocji, a także po ustaleniu jak kierować emocjami w procesie twórczym, młodzież przeszła do kolejnego zadania, jakim było dopisanie własnego zakończenia. Kreatywność młodych twórców oraz ich zaangażowanie zaowocowało ciekawymi tekstami. Udział w warsztatach wzięło 38 osób. Istotny jest fakt, iż teksty pisane przez młodzież „do szuflady", mogą być konsultowane z Moniką Sawicką, a nawet wydane z jej powieściami. Pisarka jest prezesem Fundacji „VADE-Mecum – chodź ze mną" im. Sandry Brędowskiej, która wspiera młodych artystów i nowe zjawiska w sztuce i kulturze. Poza tym jest dziennikarką i właścicielką Wydawnictwa Magia Słów.
Tego samego dnia o godzinie 17 Monika Sawicka zagościła w Opolnie Zdroju, gdzie odbyło się spotkanie autorskie z dorosłymi. Podczas interesujących, dotyczących twórczości, ale także życiowych wywodów autorki, uczestniczki spotkania często zabierały głos, co spowodowało ciekawą i bardzo sympatyczną dyskusję. Spotkanie trwało koło dwóch godzin. Wszystkie uczestniczki zaopatrzyły się w powieści autorstwa Moniki Sawickiej, która okrasiła je dedykacją dla każdej z pań.

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5650zł 4.5850zł
usd USD 4,0700zł 4,1000zł
usd CHF 4,4000zł 4,4200zł
usd GBP 5,4900zł 5,5100zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-01-28

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa