LiderzyW sobotę 08.10.2022, w gościnnych progach Miejskiego Domu Kultury, lubański Klub Liderów Młodzieżowych (KLM) - wsparty przez Stowarzyszenie „Pogranicze” - zaprezentował efekty międzypokoleniowego projektu filmowego "Za moich czasów". W marcu br. grupa liderów z KLM - młodzieży w wieku studenckim z Lubania i powiatu lubańskiego - rozpoczęła realizację nowego, kreatywnego projektu dla młodszych i starszych mieszkańców regionu.

Jest on finansowany z unijnego programu Europejski Korpus Solidarności.

EKS wspiera młodych ludzi z całej Unii Europejskiej w wieku 18-30 lat, dając im możliwość własnego kreowania i prowadzenia inicjatyw dla swoich lokalnych społeczności.

Pomysł na projekt „Za moich czasów” był prosty – zintegrować w Lubaniu seniorów i młodzież poprzez wspólne twórcze działanie! Liderzy projektu zaprosili do współpracy młodzież szkolną ze starszych klas szkół podstawowych i średnich oraz seniorów z Lubania oraz powiatu lubańskiego, w tym uczestników Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy OWD w Lubaniu. Od wiosny 23-osobowa grupa, pod opieką liderów, poznawała i integrowała się. Następnie młodsi i starsi uczestnicy wzięli wspólnie udział w cyklu szkoleń teatralnych i filmowych, aby w kolejnych miesiącach samodzielnie napisać scenariusze oraz nagrać i zmontować własne filmy. Powstały 3 krótkometrażowe dzieła filmowe, łączące perspektywę młodszych i starszych mieszkańców Lubania oraz okolicy. Międzypokoleniowe filmy bawią, wzruszają i zachęcają do refleksji. Każdy z nich jest wyjątkowy, bowiem od początku do końca został samodzielnie wymyślony i opracowany przez uczestników - od pomysłu poprzez autorski scenariusz i dialogi aż do końcowego efektu. Filmy stanowią efekt wspólnej, wielomiesięcznej współpracy młodszej i starszej generacji. Było to bardzo wzbogacające doświadczenie. Dzięki rozmowom przy zdjęciach z dawnych lat, współczesna młodzież poznała świat z czasów młodości swoich dziadków i babć, gdy obecni seniorzy sami byli nastolatkami. Dla starszych uczestników projekt stanowił zaś okazję do podzielenia się swoimi wspomnieniami i refleksami życiowymi z młodszym pokoleniem.

8 października liderzy i uczestnicy projektu z dumą zaprezentowali swoje dzieła. To był niesamowity wieczór, pełen wzruszeń i emocji. Sala lustrzana MDK wypełniła się - do ostatniego miejsca - widzami oraz zaproszonymi gośćmi. Premiera filmów odbyła się w uroczystej oprawie. Do młodzieży i seniorów uczestniczących w projekcie oraz liderów trafiły pamiątkowe dyplomy. Galę uświetniły występy muzyczne uczestniczek i liderek projektu. Podziękowania za współpracę i pomoc przy realizacji projektu otrzymały też liczne lokalne instytucje i osoby, na czele z lubańskim MDK oraz ZSP im. Adama Mickiewicza w Lubaniu. Całość spotkania zakończył słodki poczęstunek. Galę przygotowali i przeprowadzili liderzy młodzieżowi - Ewa Malung, Agata Sobczak, Jessica Gałowska, Patryk Harapin, Karolina Wisiecka i Adriana Zurych, przy wsparciu uczestników projektu oraz wolontariuszy. To liderzy młodzieżowi KLM stoją za sukcesem całego przedsięwzięcia. W ramach projektu – jako wolontariusze, łącząc swoją aktywność społeczną w Lubaniu z własnymi, codziennymi obowiązkami zawodowymi – zorganizowali w ciągu kilku miesięcy aż kilkanaście szkoleń i różnorodnych spotkań dla uczestników oraz odpowiadali za koordynację całości pracy nad filmami, poświęcając długie godziny pracy na przygotowania, promocję, rozliczenie i udokumentowanie działań.

Międzypokoleniowa przygoda filmowa była wyjątkowym doświadczeniem dla uczestników i liderów, które na długo pozostanie w ich pamięci i sercach. Młodsi i starsi realizatorzy projektu udowodnili na swoim przykładzie, że wiek nie jest żadną barierą dla kreatywnej współpracy.

Filmy "Za moich czasów" już wkrótce dostępne będą także w internecie za pośrednictwem Stowarzyszenia P-ZFST „Pogranicze” na profilu FB oraz kanale You Tube.

Projekt „Za moich czasów” jest realizowany przez Klub Liderów Młodzieżowych w Lubaniu, przy wsparciu Stowarzyszenia Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze", przy finansowaniu z programu Europejski Korpus Solidarności.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-05-20

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa