System wodowskazówPonad milion złotych – tyle kosztować będzie jeden z najnowocześniejszych systemów ostrzegania powodziowego na Dolnym Śląsku, zlokalizowany w Powiecie Lubańskim. Innowacyjny system wodowskazów, którego budowa właśnie ruszyła, zapewni spokojny sen mieszkańcom takich gmin jak Leśna czy Olszyna, które w minionej dekadzie wielokrotnie pustoszyła wielka woda. Projekt zostanie sfinansowana w ramach partnerskiego programu Powiatu Lubańskiego i niemieckiego Löbau.


W ciągu dekady gmina Olszyna zalewana była czterokrotnie. Straty wycenione zostały łącznie na terenie powiatu na ponad ćwierć miliarda złotych. Sześć lat temu wielka woda dosłownie spustoszyła centrum Olszyny. Do dziś mieszkańcy ze strachem wspominają kolejne powodzie.
Mieszkańcy i samorządowcy powiatu lubańskiego na skuteczny system ostrzegania przeciwpowodziowego czekali od lat. Po każdej powodzi zostawały jedynie obietnice.
Projektowanie nowatorskiego systemu ostrzegania o wielkiej wodzie trwało ponad rok. Teraz w dorzeczu rzeki Kwisy rozpoczął się montaż elektronicznych wodowskazów.
Nowy system pomoże kontrolować zrzucanie nadmiaru wody ze zbiorników retencyjnych. A to z kolei ma zmniejszyć ewentualną falę powodziową w dorzeczu Kwisy. Co najważniejsze – system pozwoli obserwować wzbierające wody w potokach Gór Izerskich. To daje szanse mieszkańcom i służbom na szybką reakcję.
 - 12 automatycznych telemetrycznych stacji hydrologicznych zlokalizowanych na rzekach, potokach oraz zbiornikach wodnych powiatu lubańskiego. Na Kwisie, Olszówce, Siekierce, Potoku Miłoszowskim, Bruśniku zalewie Złotnickim i Leśniańskim – podkreśla Walery Czarnecki, starosta lubański. Zaprojektowany system wyposażony będzie w aplikację do zarządzania programem pomiarowym, bazą danych, ich dystrybucją oraz weryfikacją informacji. Serwer Systemu Ostrzegania Przeciwpowodziowego „KWISA” zlokalizowany będzie w siedzibie Starostwa Powiatowego w Lubaniu. Wizualizacja danych pomiarowych odbywać się będzie poprzez stronę internetową Starostwa Powiatowego w Lubaniu – dodaje.
Dostęp do odczytów stanów wód będzie posiadała praktycznie każda zainteresowana osoba. Bez wątpienia wpłynie to na zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców powiatu a uruchomienie sytemu planowane jest na początku marca przyszłego roku.
Projekt o wartości ponad miliona euro współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2014-2020.
(PL)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa