Uważaj na przejazdachPrzejazdy kolejowe są miejscem niebezpiecznym. Niezastosowanie się do widzianych przez kierujących znaków bądź sygnałów świetlnych może skutkować wjazdem pod nadjeżdżający pociąg. Przypominamy, że kierujący popełniający wykroczenie z art. 97a kodeksu wykroczeń, narażają się na mandat w wysokości nie niższej niż 2000 zł.


O bezpieczne poruszanie się po drodze powinni dbać wszyscy jej użytkownicy. Przejazdy kolejowe są miejscem szczególnie niebezpiecznym. Niezastosowanie się do widzianych przez kierujących znaków bądź sygnałów świetlnych może skutkować wjazdem pod nadjeżdżający pociąg. W starciu z tym środkiem transportu, samochód ani ludzie będący w środku, nie mają szans na przeżycie.
Na terenie miasta Lubań funkcjonują cztery przejazdy kolejowe, które są monitorowane całodobowo przez inteligentny system. Znajdują one na ul. Torowej, Lwóweckiej, Izerskiej oraz na ul.Dworcowej.
Monitoring tam umieszczony wyłapuje kierujących, którzy łamią zakaz wjazdu na przejazd pomimo:
- opuszczonych zapór lub półzapór;
- rozpoczęcia opuszczania zapór lub półzapór lub pomimo tego, że ich podnoszenie nie zostało zakończone;
- nadawanych na przemian migających sygnałów czerwonych.
Wyżej wymienionych wykroczeń popełnianych przez użytkowników dróg jest mnóstwo na naszym terenie. W związku z czym, przypominamy o tym, że zgodnie z art. 97a kodeksu wykroczeń, karą za to przewinienie jest grzywna nie niższa niż 2000 zł.
Ponadto na terenie powiatu lubańskiego, na drodze wojewódzkiej 393 relacji Lubań – Leśna usytuowanych jest 7 niesteżonych przejazdów kolejowych. Oznakowane są one odpowiednimi znakami drogowymi, które zaobowiązują kierujących do zachowania szczególnej ostrożności i zatrzymania się przezd przejazdem kolejowym. Zgodnie z nowym taryfikatorem wysokość mandatu karnego za niezatrzymanie pojazdu w związku ze znakiem "STOP" to aż 300 zł i 8pkt karnych.
Dbajmy o nasze bezpieczeństwo i stosujmy się do obowiązujących przepisów.
sierż.szt. Marta Michońska
Komenda Powiatowa Policji w Lubaniu

 

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,4600zł 4,5900zł
usd USD 4,2200zł 4,4400zł
usd CHF 4,7100zł 4,8700zł
usd GBP 5,1900zł 5,4000zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2023-11-29

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa