noresizeFrustracja, złość, rozczarowanie, strach, smutek, wstyd, duma, zazdrość i wreszcie radość. Po co są emocje? I jak sobie z nimi radzić? Na te i inne pytania odpowiedzi uzyskają uczestnicy programu profilaktycznego realizowanego w lubańskich przedszkolach. Obecność bajek w życiu dzieci nie jest niczym wyjątkowym. Opowiadania nie tylko bawią, ale jednocześnie uczą życia.

Bajki stały się świetnym nośnikiem zdrowych postaw i zachowań, a sama nauka przez zabawę przynosi bardzo dobre rezultaty. Właśnie dlatego Gmina Miejska Lubań postanowiła przystąpić do rekomendowanego przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, Instytut Psychiatrii i Neurologii oraz Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom programu profilaktycznego pn. „Poruszające bajki o emocjach”.
Program wystartował w trzech lubańskich przedszkolach miejskich już na początku stycznia i potrwa do połowy lutego 2023 r. (opiera się na 10 spotkaniach z jednym oddziałem przedszkolnym, a łącznie objętych nim zostało 12 oddziałów). Inicjatywa adresowana jest do dzieci, rodziców i nauczycieli. Celem spotkań jest wspieranie rozwoju kompetencji emocjonalno-społecznych, nauka wyrażania emocji i radzenie z trudnymi emocjami czy też sytuacjami oraz nawiązywanie i utrzymywanie zdrowych relacji z rówieśnikami. Działanie na wczesnym etapie rozwoju daje solidny grunt do rozwinięcia umiejętności, które będą skutkować dobrostanem psychicznym i rozwinięciem się empatii wobec siebie i innych. Pomoże to dziecku w nawiązaniu głębokich relacji z innymi i lepszym rozumieniem samego siebie. Są to czynniki kluczowe w prewencji przyszłych problemów psychologicznych i zachowań ryzykownych.
Koszt – który zostanie pokryty ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Uzależnień - nie jest mały, bo wyniesie aż 80 tys. zł, ale uzyskane efekty wydają się niewspółmiernie wysokie w stosunku do tego. Poprzez aktywne uczestnictwo w historii bohaterów warsztatów, dzieci nauczą się jak rozróżniać swoje i innych uczucia, nazywać je, komunikować się zgodnie z duchem porozumienia bez przemocy, czekać na swoją kolej, zarządzać trudnymi emocjami i pomagać je przeżywać rówieśnikom.
(UML Lubań/ŁCR)

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,3200zł 4,4800zł
usd USD 4,0600zł 4,2600zł
usd CHF 4,5600zł 4,7100zł
usd GBP 5,0800zł 5,3000zł
czk CZK 0.1800zł 0.2000zł

Kurs z dnia: 2023-06-09

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa