Uroczystości Roku Oskara Kolberga 156 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przyjął uchwałę uznającą rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga.

 

Zapraszamy do galerii !

 

 

W uzasadnieniu decyzji znalazły się następujące słowa: Dorobek naukowo-badawczy Oskara Kolberga dokumentujący kulturę ludową XIX wieku jest imponujący ze względu na wszechstronny zakres jego zainteresowań kulturą ludu oraz geografię badań, obejmującą Polskę przedrozbiorową i obszary ludowych kultur Ukrainy, Białorusi, Litwy, Śląska, Słowian Południowych, Łużyczan, Czechów i Słowaków. Oskar Kolberg wydał 33 tomy monografii regionalnych i tematycznych, opublikował około 200 artykułów z zakresu etnografii, folklorystyki, językoznawstwa, muzykologii. Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury.
W związku z powyższym w szkole muzycznej w Lubaniu odbył się (21.05) uroczysty koncert z okazji 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga Patrona Szkoły Muzycznej I stopnia im. Oskara Kolberga w Lubaniu w którym uczestniczyli przedstawiciele wszystkich lokalnych środowisk na czele ze Starostą Powiatu Lubańskiego Walerym Czarneckim, Burmistrzem Miasta Lubań Arkadiuszem Słowińskim oraz Skarbnikiem Gminy Lubań Elżbietę Siedlecką. Koncert był częścią Projektu Edukacyjnego "Oskar Kolberg na Ziemi Lubańskiej" pod patronatem Starosty Lubańskiego Walerego Czarneckiego realizowanego przez Powiatowe Centrum Edukacyjne w Lubaniu przy współpracy Szkoły muzycznej I st. im. Oskara Kolberga w Lubaniu oraz Biblioteki Pedagogicznej w Lubaniu.
W programie uroczystości pojawiły się: Prezentacja sylwetki Oskara Kolberga, odsłonięcie popiersia Oskara Kolberga Patrona szkoły muzycznej, koncert muzyki ludowej w wykonaniu uczniów, absolwentów , nauczycieli szkoły oraz występ zespołu folklorystycznego "Smolniczanie".
Dyrektor Szkoły Muzycznej w Lubaniu Paweł Okienko podziękował wszystkim sponsorom za ufundowanie pięknego popiersia Oskara Kolberga które wykonał Marek Kubiś.
Po uroczystościach wszyscy zgromadzeni spotkali się na poczęstunku, ufundowanym przez Radę Rodziców przy szkole muzycznej w Lubaniu, który wykonali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej z Lubania.

Paweł Okienko

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-06-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa