muzeum w dobrych rękachW tym roku Bożena Adamczyk – Pogorzelec odeszła na emeryturę. Przez 33 lata budowała ona wizerunek Muzeum Regionalnego w Lubaniu - jedynej tego rodzaju placówki na Polskich Górnych Łużycach. Setki wystaw, konferencji, odczytów, filmów historycznych, spotkań z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi znaczy ostatnie trzy dekady historii lubańskiego muzeum.

Ów dorobek z jednej strony stanowi potężny wkład w rozwój kultury w naszym mieście, natomiast z drugiej cenne dziedzictwo. Pokazuje on również skalę wysiłku, który Pani Dyrektor musiała podjąć, aby realizować statutowe zadania powierzonej jej jednostki, nie dysponując najczęściej ani wystarczającym zapleczem finansowym, ani też ludzkim i technicznym. Mimo całej góry potężnych problemów muzeum wciąż istnieje i ma szanse na rozwój – niewątpliwie jest to zasługa odchodzącego dyrektora. Jej dzieło będzie kontynuował dr Łukasz Tekiela. Nowy dyrektor liczy sobie obecnie 33 lata. Jedną trzecią swojego dotychczasowego życia poświęcił pracy na rzecz kultury w Lubaniu
i w regionie. Kształcił się w Lubaniu, we Wrocławiu i w Berlinie. W 2009 r. z wyróżnieniem obronił rozprawę doktorską poświęconą historii Górnych Łużyc. Doświadczenie zawodowe zdobywał pracując w szkole, w muzeum oraz wykładając na Uniwersytecie.
W 2011 i 2012 r. jako pracownik Urzędu Miasta i Łużyckiego Centrum Rozwoju zajmował się promocją miasta oraz pomagał w realizacji projektu o nazwie Lubańskie Centrum Historyczne. Dotychczas opublikował kilka książek o charakterze naukowym, popularnonaukowym, podręcznikowym i turystycznym. W swoim dorobku posiada również artykuły w polskich i zagranicznych czasopismach naukowych. Zorganizował lub pomagał w organizacji kilkunastu krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych w Lubaniu, Zgorzelcu i we Wrocławiu. Jest pomysłodawcą i współredaktorem Lubańskich Studiów Historycznych - pierwszego polskiego górnołużyckiego periodyku historycznego. Jako koordynator merytoryczny i współautor Vademecum Historii Górnych Łużyc, multimedialnego atlasu historycznego poświęconego tej krainie, multimedialnego spaceru po dawnej olszyńskiej fabryce mebli oraz osoba, która przeprowadziła kilkadziesiąt spotkań z historią regionu dla prawie 1000 dzieci i młodzieży udowodnił, że działalność na rzez budowy tożsamości regionalnej jest dla niego bardzo ważna i wie jak to robić. Ponadto pracując w Muzeum Łużyckim oraz angażując się w prace Lubańskiego Centrum Historycznego uczestniczył bezpośrednio w przygotowaniu kilku wystaw. Wielokrotnie współpracował z niemieckimi instytucjami kultury, zdobywając w ten sposób doświadczenie na polu działań wykraczających poza granice państwa.
Łukasz Tekiela przez wiele lat był wiceprezesem Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc a od dwóch lat kieruje stowarzyszeniem na rzecz rozwoju regionu Pro Parva Patria. Jego zainteresowania koncentrują się na wczesnonowożytnej historii Górnych Łużyc, minerałach Dolnego Śląska oraz marketingu terytorialnym. Nowy dyrektor Muzeum Regionalnego został powołany na podstawie art. 15 ustawy z dnia 25 października 1991 roku o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej.
Obu dyrektorom Muzeum Regionalnego, tzn. temu odchodzącemu i temu, które dopiero obejmuje placówkę życzymy wszelakiego powodzenia.

Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4,2600zł 4,3100zł
usd USD 4,0300zł 4,0200zł
usd CHF 4,4400zł 4,5600zł
usd GBP 5,0100zł 5,0012zł
czk CZK 0.1800zł 0.1940zł

Kurs z dnia: 2024-04-19

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa