Na zajęciach w ogrodzieRozpoczął się marzec, a z nim wiosna. Nie do końca widać to w pogodzie, ani w przyrodzie, ale możecie wierzyć nam na słowo. Dziś pierwszy dzień wiosny meteorologicznej. Na półkuli południowej rozpoczęła się natomiast meteorologiczna jesień.
Naukowcy stworzyli taki rodzaj, aby móc dokładniej porównywać warunki klimatyczne w trzymiesięcznym okresie w różnych miejscach na naszej półkuli. Wiosna meteorologiczna potrwa do 31 maja.

 


Różne rodzaje wiosny
Poza wiosną meteorologiczną, rozróżnia się również astronomiczną, fenologiczną i termiczną. Powszechnie stosowanym pojęciem jest wiosna astronomiczna, rozpoczynająca się 20 marca.
Istnieje jeszcze pojęcie wiosny fenologicznej. Co to takiego? Uważa się, że wiosna fenologiczna rozpoczyna się razem z początkiem wegetacji roślin. Najłatwiej wyznaczyć ten czas obserwując, czy zaczynają kwitnąć przebiśniegi i krokusy. W zależności od miejsca na świecie, wiosna fenologiczna ma różną długość i w innym czasie się rozpoczyna.
Kolejne zajęcia przyrodnicze w terenie, klasa IIb ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Lubania, rozpoczęła od poszukiwań już występujących zwiastunów i to właśnie tej wiosny określanej mianem fenologiczna. Wiosenna pogoda wprawdzie zmienna, jak na marzec przystało, nie zakłóciła małym przyrodnikom poszukiwań. Dziewczynki pierwsze dostrzegły wspaniałe przebiśniegi, a chłopcy pojedyncze kwiaty ciemiernika i jaśminu nago-listnego. Kolejne poszukiwania to odkrycie pełnego uroku choć bardzo trującego krzewu jakim jest wilcze łyko. Po drodze jeszcze obserwacja wspaniałej leszczyny, wierzby i oczaru. Na zakończenie wiosennego spaceru, wszyscy zatrzymali się nad rzeką by podziwiać ,,budowlane dzieło” zgłodniałych po zimie bobrów. Wspaniała wyprawa zakończyła się w klasie, gdzie dzieci wymieniały się wiosennymi spostrzeżeniami.

Wanda Czarnota

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.515zł 4.5300zł
usd USD 3,9600zł 3.9800zł
usd CHF 4,320zł 4,3450zł
usd GBP 5,4000zł 5,4200zł
czk CZK 0.1825zł 0.1845zł

Kurs z dnia: 2022-01-18

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa