37 mln na remontyBlisko 3,7 miliony tegorocznej nadwyżki budżetowej chcą przeznaczyć samorządowcy na potrzebne remonty i wydatki. Burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński opowiada o planach inwestycyjnych, przedstawionych już radnym podczas posiedzeń komisji.

 

- 28 marca odbędzie się sesja rady Miasta Lubań, podczas której radni zdecydują, czy przyjąć przedłożoną przeze mnie korektę budżetu. Jeśli ich decyzja będzie pozytywna, okres wakacyjny w Lubaniu będzie obfitował w prace budowlane. 3 700 000 zł pochodzące z nadwyżki ma być przeznaczone na zwiększenie środków zadań już zaplanowanych, ale też na rozpoczęcie nowych inwestycji. Część spośród zaplanowanych na ten rok zadań inwestycyjnych wymaga korekty finansowej. W toku powstawania dokumentacji projektowej pojawiają się nowe kwoty, bez których dalsze prace nie mogą ruszyć.
Dokładka do remontów ulic
Planuje się zwiększenie zaplanowanych środków na przebudowę ulic - Spółdzielczej, Ratuszowej. Pierwotnie zaplanowana kwota ma się zwiększyć o dodatkowe 300 tys. zł. Trwają ustalenia co do szczegółów inwestycji, już wiadomo, że najpierw roboty ziemne przeprowadzi Lubańskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Jest wysoce prawdopodobne, że drugi etap obejmie nie tylko prace dotyczące wymiany nawierzchni, ale przy tej okazji rozwiązane zostaną problemy z niektórymi newralgicznymi dla pieszych i kierowców punktami. Wśród pojawiających się propozycji rozważane jest między innymi wyrównanie odcinka drogi przy skrzyżowaniu ulic Spółdzielczej i Ratuszowej oraz lepsze i bezpieczniejsze rozwiązanie dla miejsc parkingowych tam zlokalizowanych.
Podobnie wygląda przebudowa ulicy Moniuszki. Zadanie jest już w trakcie realizacji i właśnie powstaje dokumentacja projektowa. Już teraz wiemy, że założone środki należy zwiększyć o 100 tys. złotych. W oparciu o projekt i kosztorys inwestorski dotyczące budowy boiska ze sztuczną trawą przy Szkole Podstawowej nr 1 należy zwiększyć zaplanowane na ten cel środki o 455 tys. złotych. Dokumentacja projektowa już powstała, a w kwietniu powinien zostać ogłoszony przetarg na prace budowlane. Z uwagi na bezpieczeństwo uczniów, prace z całą pewnością ruszą zaraz po zakończeniu roku szkolnego.
W końcu droga awaryjna z osiedla
Ewentualny wypadek drogowy i idąca za tym blokada skrzyżowania na Osiedlu Piastów dotychczas uniemożliwiały mieszkańcom dotarcie do domu i wyjazd. Aby zapobiec podobnym sytuacjom w przyszłości planuje się budowę dróg awaryjnych pomiędzy ulicą Jagiellońską - Esperantystów – Jesienną. Na zadanie samorząd przeznaczy 350 tys. złotych. Wykorzystany, utwardzony i przystosowany do awaryjnej możliwości jednokierunkowego przejazdu zostanie łącznik przy ogrodach działkowych. Chcielibyśmy w podobny sposób wykorzystać też drogę wzdłuż ogrodów, ogrodzenia OSS SG, i firmy SPS, tam jednak roboty proponujemy sfinansować już z innych środków budżetowych.
Zabytki
Samorząd chciałby też wzbogacić zadania inwestycyjne o rewitalizację skweru przy Wieży Brackiej (400 tys. złotych). Szczegóły planowanych prac przedstawimy wkrótce. Rozważane są różne propozycje, padł między innymi pomysł przywrócenia tam fontanny. To ważne miejsce, tuż obok naszej wizytówki i flagowej atrakcji – Wieży Brackiej. Wstępnie na jej remont musi zarezerwować także około 400 tys. złotych.
To nie koniec ważnych wydatków na inwestycje. Już wiadomo również, że koszt remontu Domu Solnego będzie wynosił około 400 tys. złotych, a zatem powinniśmy dołożyć 150 tys. z budżetu miasta do ćwierćmilionowej dotacji, którą uzyskaliśmy na ten cel. Z nadwyżki sfinansowane mają być także zapowiadane przeze mnie wcześniej prace eksploracyjne przy sztolniach na Kamiennej Górze.
Kilkadziesiąt nowych miejsc parkingowych
Z kolei 200 tys. zł z nadwyżki zostanie przeznaczone na budowę parkingu przy ulicy Piramowicza. Dodatkowe miejsca postojowe z pewnością ucieszą zmotoryzowanych mieszkańców i przyjezdnych. Problem z miejscem do zaparkowania w okolicach centrum i miejskiego targowiska ciągnie się latami. Szacuje się, że na nowym parkingu będzie można zaparkować nawet 50 aut.
Nie zapominamy też o koniecznych zadaniach, takich jak remont budynku urzędu przy ulicy Mickiewicza. Prace mają objąć instalację elektryczną w całym obiekcie oraz adaptację pomieszczeń na parterze. 100 tysięcy złotych zostanie przeznaczonych również na konieczny cel I etap rekultywacji wysypiska śmieci w Nawojowie.

(ŁCR)

Dodaj komentarz


Najnowsza Gazeta

300

Reklama

Repertuar kin

  1. .
  2. .
  3. .
  4. .

Zgorzelec

PoZa NoVa

indeks 

Przerwa

 

 

 

 Bogatynia

Kadr

Kadr
 

Przerwa

 

 

Lubań

Wawel

images
 

Przerwa

 

 

 

 

Görlitz

Filmpalast

images kino filmpalast theater goerlitz 344.v1

 Przerwa

 

 

next
prev

Kursy walut

KUPNO SPRZEDAŻ
euro EUR 4.5650zł 4.5850zł
usd USD 4,0700zł 4,1000zł
usd CHF 4,4000zł 4,4200zł
usd GBP 5,4900zł 5,5100zł
czk CZK 0.1840zł 0.1860zł

Kurs z dnia: 2022-01-28

Pogoda

+8
°
C
+11°
+
Zgorzelec
Wtorek, 16
Środa
+ +
Czwartek
+ +
Piątek
+10° +
Sobota
+10° +
Niedziela
+ +
Poniedziałek
+ +
Prognoza 7-dniowa